ETKİNLİKLERSERGİ

Bilsart, Ferhat Satıcı’nın ‘Heykeltraşın Kabusu’ Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Bilsart, 17 Kasım – 27 Kasım tarihleri arasında Ferhat Satıcı’nın “Heykeltraşın Kabusu” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tarihsel anlatıları merkezine alan anıtsal alegorileri, gündelik yaşam, bilinçaltı ve toplumsal travmalarla yeniden işleyen sanatçı, ‘Heykeltraşın Kabusu’ serisinde, eseri üreten heykeltraşın zihni ile eserin zihni arasındaki bağları açığa çıkarmaya çalışmaktadır.

Sergi, hareketli imaj’ın üretim süreçleri ile kalıcı ve sabit imgelerin üretilişi arasındaki geçiş alanında imgenin ve duyguların yerinden edildiği bir topografya kurgular. Toplumsal ve fiziksel travmaların kimi başlangıçlara sebep olabileceği gibi rüyalar ve kabusların da farklı coğrafyalarda farklı anlamlarla tekrar tezahür edebileceğini vurgular.

Sanatçının Heykeltraşın Kabusu serisinin üçüncüsü olan Canonica’nın Kabusu, videosu ilk kez Bilsart’ta izleyici ile buluşacak.  Bu bağlamda video üçlemesine eşlik edecek çizimler, obje ve heykeller projenin sürecini, katmanlarını ve arkaplanını açığa çıkaracak detaylar olarak da düşünülebilir.

Sergide abidevi geçmişten, karanlık bir geleceğe yolculuk eden anıt imgesi, zamansız bir coğrafyada izleyici ile tekrar buluşmayı bekliyor.

FERHAT SATICI Kimdir?

1973 Yalova doğumlu olan Ferhat Satıcı lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel bölümü öğretim üyesi olan sanatçı çalışmalarında heykel, video, fotoğraf, enstalasyon ve resim gibi farklı teknikler kullanmaktadır.  Satıcı, anıtsal olan ile gündelik olanın sınırlarını belirsizleştirmeye yönelik çalışmalar üretir.  İmgenin harekete ve süreye dayalı duygulanımsal kuvvetler ile olan ilişkilerini inceler. 2003 yılında kurulmuş olan, 2013-2016 yılları arasında Mardin de faaliyetlerine devam etmiş Videoist video sanatı İnisiyatifinin Hülya Özdemir’le birlikte kurucusu ve yürütücüsüdür. 6.Çanakkale Bienali’nin ve 3. Mardin Bienali’nin organizasyonel ekibinde yer almış, eş küratörlük yapmıştır. Çeşitli kitap ve dergilerde yazarlığın yanı sıra yayın kurulu üyeliğinde bulunan Satıcı yurtiçinde ve dışında birçok karma ve kişisel sergi gerçekleştirmiştir.

BİLSART Hakkında

Bilsar, video sanatının sergilenmesi için bir alan sağlamak amacıyla merkez binasının bir bölümünü kâr amacı gütmeyen, video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. 2018 yılından bu yana Bilsart, hem genç hem de deneyimli sanatçıların çağdaş video sanatı üretimlerini her 15 günde bir değişen bir programla sunmaktadır. Bu program, her sergide tek bir iş gösterme ilkesine dayanmaktadır. Bilsart’ın bu alana odaklanan bir kitaplığı da bulunmaktadır.

Bilsart, bu dinamik sergi programı kapsamında koleksiyoner seçkilerini, küratöryel projeleri, sanat kuruluşları/galerileriyle birlikte düzenlenen sergileri ve diğer çağdaş sanat disiplinleriyle paralel gösterimleri ağırlamaktadır. İstanbul’un çağdaş sanat rotasında konumlanan Bilsart, her sergiyi sergi üzerine gerçekleştirilen sanatçı konuşması etkinliğiyle açmakta ve tüm sanat konuşmalarını Bilsart Youtube kanalında arşivlemektedir.

Bilsart    
Bilsar Binası Meşrutiyet Cad. No: 90/A
Beyoğlu/İstanbul

ZİYARET
Salı – Cumartesi
11:00 – 17:00

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı