SANATTAN

Bir Fotoğraf Bir Teknik

Fotoğraf eğitiminin önemli bir kısmını da iyi fotoğraf izlemek ve izlediğiniz fotoğrafların çekim öykülerini değerlendirmek oluşturur. Bu amaçla belirli aralıklar çektiğim bazı fotoğrafların hem çekim öykülerini, hem de teknik detaylarını buradan fotoğrafa yeni başlayan ve öğrenme heveslisi olanlarla paylaşmak istiyorum.

Ters ışık fotoğrafları hep ilgimi çekmiştir, ışık kaynağını karşıma alıp denklanşöre bastığımda ortaya çıkan görüntüyü hep zoru başarmak olarak algılarım çünkü. Fotoğraf çekme düşüncesi ile çıktığım bir geziden dönerken Eminönü Üsküdar vapurunda çektim bu fotoğrafı. Gün bitmek üzereydi, vapurun arka kısmında martılara simit atanlar, batan güne veda edenler ve akşam üzeri eve yetişme telaşında olanlar vardı. Bütün gün tarihi yarımada da dolaşmış bir çok fotoğraf çekmiştim. Vapur Üsküdar’a doğru ilerlerken güneş bulutların arkasına saklanmıştı. Canon 70-200 mm objektifimi makinama takıp güneşin bulutların arkasından çıkmasını beklemeye başladım. Amacım Süleymaniye camiinin arkasında batan güneşi de kompozisyonuma dahil ederek bir ters ışık silüet fotoğrafı çekmekti. Güneşin çıkmama ihtimaline karşı ben yinede fotoğraf çekmeye devam ettim, ancak beklenmedik birşey oldu ve aniden güneş bulutların arasından sıyrıldı. Makinamı hemen nokta ışık ölçümüne alarak, güneşten poz ölçümü yaptım ve peşpeşe denklanşöre basmaya devam ettim. Nihayet istediğim fotoğrafı çekmiştim. Ancak asıl sürprizi eve dönüp fotoğrafları bilgisayara aktarınca yaşadım. Fotoğraf çekerken heyecandan fark etmediğim 2 adet martı karelerden birine rastlamış ve kompozisyonu adeta tamamlamışlardı.

 

Bu tarz fotoğrafları çekerken ışık kaynağının önündeki objenin sadece belirleyici hatlarının ön plana çıkması amaçlandığı için makinanın ışık ölçümünü noktasal ışık ölçümünde kullanıyorum, olabildiği kadar kısık bir diyafram değeri ise maksimum alan derinliğini almamı sağlıyor. Tele objektiflerin fonu ve öndeki bojeyi birbirine yakınlaştırma özelliği ise güneşin normalden daha büyük bir şekilde fotoğrafa yansımasını sağlıyor. Uzun ve yorucu bir günün sonunda fotoğraf karelerine hapsettiğiniz zaman dilimleri, o anı ölümsüz kılarken size de doyumsuz bir zevk veriyor.

 

Canon 40D Diyafram 5.6 Enst. 1/320 ISO 100 Canon 70-200 f4 IS objektif Odak uzaklığı 200 mm

 

Yusuf Kadri Şirinkan- (www.zirvehaberajansi.com)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı