KİTAP

Blokzinciri Ve Yeni Güven Mimarisi

Son yılların en popüler kelimesi haline gelen “blokzinciri” hakkında Kevin Werbach’ın kaleme aldığı “Blokzinciri ve Yeni Güven Mimarisi”, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan (KÜY) çıktı.
“Blokzinciri ve Yeni Güven Mimarisi”ni Türkçeye, bu konuda çok sayıda çalışması bulunan Ahmet Usta çevirdi. 

Her şey 3 Ocak 2009’da Bitcoin‘in hayatımıza girmesiyle başladı: Milyarlarca dolar değerindeki yatırımlar, kurulan binlerce şirket, yaratılan büyük servetler, ortaya çıkan yeni sektörlerin yanı sıra pek çok hırsızlık, tartışma, dolandırıcılık… Ve bütün bunlar sadece başlangıç!

Agatha Christie Hayranlarına Müjde

Blokzinciri Teknolojisi, Bitcoin Gibi Kripto Paraların Temelini Oluşturuyor

Merkezi yapılara ihtiyaç duymadan güvenilir şekilde veri kayıtları oluşturmayı, bunları korumayı ve sahipliğini belirlemeyi mümkün kılan blokzinciri teknolojisi, bitcoin gibi kripto paraların temelini oluşturuyor ancak kripto paralardan çok daha fazlasını ifade ediyor. Her şeyden önce, kendine özgü yeni bir güven mimarisi getiriyor beraberinde. Tam da insanların hükümetlere, sisteme, şirketlere ve hatta birbirlerine olan güveninin tarihte belki de hiç olmadığı kadar sarsıldığı, küresel bir güven krizinin yaşandığı bir dönemde.

Kevin Werbach –tıpkı internet gibi– etkileri dünyanın her köşesine ulaşabilecek potansiyele sahip, ezber bozan bir teknoloji olan blokzincirine, onu bütün problemlerin çözümüymüş gibi algılayanların aksine, soğukkanlı yaklaşmayı başarıyor. Böylelikle, blokzinciri ve sunduğu yeni güven mimarisi hakkında ayakları yere sağlam basan temel bir kitap ortaya çıkıyor.

“Son yılların en popüler kelimesi haline gelen ‘blokzinciri’ hakkında ilginç bir kitaba başlıyorsunuz. Okurunu teknik bilgilerle sıkmayan, konuya bütünüyle felsefi ve pratik bir pencereden bakarak geniş bir tartışma alanı yaratan özel bir kitap. Her sayfada Kevin Werbach’ın ince zekâsını ve konuyu ele alış şeklini takdir etmek gerekiyor.”
-Ahmet Usta  (Blockchain Türkiye Platformu)

Blokzinciri ve Yeni Güven Mimarisi

Orijinal Adı: The Blockchain and the New Architecture of Trust
Yazar: Kevin Werbach
Çeviren: Ahmet Usta
Yayın tarihi: Ocak 2021
Fiyat (KDV’den muaftır): 44 TL
Ana Kategori: Finans, İşletme-Ekonomi
Sayfa Sayısı: 304

Kevin Werbach, Pennsylvania Üniversitesi bünyesindeki Wharton School’da, hukuk çalışmaları ve iş etiği profesörüdür.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Blokzincir dünyasını anlamaya, özümsemeye çabalayanlar için, rehber niteliğinde güzel bir kitap, tercümesi de gayet güzel. Şükrü GÜVEN E.Gümrük Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı