Genel

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 29 Yaşında!

29. yılını kutlayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu ve basın mensupları bir araya geldi.

29 yılın genel değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda ÇYDD’nin devam eden ve gerçekleştirilecek projeleri hakkında bilgilendirme yapıldı. ÇYDD’nin projelerinin anlatıldığı video gösteriminden sonra  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof.Dr.Aysel Çelikel basın bilgilendirme konuşması yaptı. Çelikel, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin 29 yıl süresince yaptıklarını özetledi.

Aysel Çelikel, toplantı gündemi dışında cinsel istismar tartışmalarına değindi. Cinsel istismar suçlarına verilecek cezaların arttırılması konusunun idam, hadım cezaları üzerinden tartışılmasını, zina suçlarının da bu kapsam da düşünülmesinin çocuk istismarını önlemeyeceğini söyledi. Konunun siyasal, kültürel boyutları olduğunu, bu açıdan bakıp, ona göre çözümler geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Aysel Çelikel’in konuşmasından satırbaşları:

ÇYDD olarak;  29 yılda çocuklar, gençler ve yetişkinler için ürettiğimiz onlarca projemize yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Bunları bir kez de rakamlarla açıklayacak olursak;

68.404 ilk ve ortaöğretimdeki kız öğrenciye burs verdik.

34.150 üniversite bursu verdik.

769 anasınıfı ve 565 oyun parkı kurduk.

2 lise, 17 derslikli 6 anaokulu, 24 ilköğretim okulu, 32 köy okulu, 36 öğrenci yurdu yaptırdık.

1 üniversite eğitim birimi, 21 eğitim ve kültür evi yaptırdık.

550 okula çeşitli malzeme desteği sağladık.

3.550 okul ve çeşitli kuruluşa kitap gönderdik.

30 okula tam donanımlı kütüphane kurduk.

Kitap toplama kampanyaları ile yaklaşık 5 milyondan fazla kitabı ihtiyaç sahiplerine dağıttık.

Projelerimiz;

Eğitimevleri Projesi

2011’de başlanan projede, Türkiye çapında 21 Eğitimevimiz var. Yılsonu etkinliklerini izleyenler, bu etkinliklerin çocuklara bilgi, kültür yanında özgüven ve birlikte iş üretme alışkanlığı kazandıran etkili çalışmalar olduğunu görerek destek veriyorlar

Mentorluk Projesi

Mentor ve menti ilişkisi mezunlarımızla bağlarımızı güçlendirmeye de yardımcı oluyor. 6 yıldan beri uygulanmakta olan projeden; 2017 yılına kadar 24 şubemizden 800 öğrenci yararlanmıştır.

Çocuk Klubü Projesi

Derneğimiz tarafından 1992’den beri uygulanan, zaman içinde oldukça geliştirilmiş olan bir projedir. İlköğretim çağındaki çocukların eğitim ve kişisel gelişimlerini desteklemek için, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyen, sorgulayan, merak eden, araştıran bireyler yetiştiren bir projedir.

Kodlamaca Projesi:

Derneğimiz bu proje ile çocuklarımızın dijital dünyada tüketici değil üretici olmalarını sağlamayı, yaratıcı ve analitik düşünceyi destekleyerek, onlara ” kodlama metodunu ” öğretmeyi hedefliyor.

Deniz Yıldızı Projesi:

Ergenekon felaketinden sonra ara verdiğimiz Deniz Yıldızı Projesini yeniden uygulamaya başladık. Bu projeyle, derneğimiz toplumsal dayanışma ve baskı unsuru rollerini yerine getirebilecek; düşünen, sorgulayan, tartışan, sorunların kaynaklarını ve çözümü ararken bilimsel yöntemleri kullanabilen, bilgiye erişebilen, uygulamaya geçme cesaretine sahip nitelikli gençler kazanmayı hedeflemektedir.

Gençlik Etkinlikleri ve Projeleri

Çanakkale Şehitler Abidesi Buluşması

Anıtkabir Buluşması

Türkan Saylan Gençlik Kurultayı

Çağdaş Gençlik Yaz Kampı

ÜYEP Projesi:

Tekstil alanında çalışan çocukları örgün ya da yaygın eğitime çekmek amacıyla uygulanmaktadır. Ailesine mali yardımda bulunmak için çalışan ve 16 yaşından küçük çocukların eğitim kurumlarına devam etmelerini sağlamak amacıyla, ailelere çocukların kazandıkları miktarda bir mali yardım yapılmaktadır. Çocuk eğitimine devam ettiği takdirde verilen yardım da devam etmektedir.

Aysel Çelikel, ÜYEP projesinin zorluklarla yürüdüğünü, çocuk işçi çalıştıran iş yerlerine bölgede görev yapan kamu personelinin gerekli yaptırımları uygulamadığını söyledi. Ama bütün zorluklara rağmen ÇYDD olarak bir çocuğu bile okula kavuştursak bu çok değerli bizim için dedi. Projeyi aynı kararlılıkla yürüteceklerini söyledi.

Kadınlarla El Ele Projesi

2015–2016 yılında ÇYDD ve ICF Türkiye temsilcisi arasında imzalanan bir protokol ile hayata geçti. Pilot çalışması 2016’da Ferhat Şenatalar Eğitimevi’nde gerçekleştirilen projenin başarılı olması nedeniyle yaygınlaştırılmasına karar verildi.

Çevre Birimi:

Dünyada ve ülkemizde insan yaşamını tehdit eden, çevreyi ve doğal kaynakları tahrip eden olayların yarattığı felaketler hakkında toplumda ve gençlerimizde farkındalık yaratmak, baskı grubu oluşturmak amacını taşıyor.

Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu (LABEP) :

İlk ve ortaöğretimde eğitimin giderek kaybolan kalitesini yükseltmek amacıyla ÇYDD öncülüğünde kurulan ve 27 sivil toplum kuruluşunun katıldığı bir platformdur.

Aysel Çelikel, ÇYDD yönetimi ve gönüllülerin fedakârca çalıştığını, insanüstü gayretle ülkenin çağdaş bir geleceğe kavuşması için bitmez bir enerji çalıştıklarını söyledi.

Aysel Çelikel’in basın bilgilendirme sunumundan sonra, soru- cevap ile toplantı tamamlandı.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı