SANATTANTİYATRO

Cahide Sonku Ölümünden 39 Sene Sonra Tiyatroseverlerle Buluşuyor

Cahide Serap adıyla bilinen Türk Sinemasının ilk kadın yönetmeni, Türk Tiyatrosunun ilk kadın starı Cahide Sonku’nun hayatı, yeni sezonda Çiğdem Tunç ve Çiğdem Tunç Tiyatrosu oyuncuları ile tiyatro sahnesinde “Kanadı Kırık Bir Kuş Misali Cahide Sonku” adıyla seyircisiyle buluşuyor. 

Sanat yaşamında starlığın zirvesini yaşayan Cahide Sonku‘nun, 1981 yılında harabe bir pansiyonda tek başına bir şekilde vefat etmiş olarak bulunmasına kadar geçen tüm hayatı, yaşadıkları sanat dünyasına bir ibret hikayesi olmuştur.

Türk Sinemasının ve Türk Tiyatrosu’nun efsane bir ismi olan Cahide Sonku’yu canlandıran Çiğdem Tunç; “Tüm sanat hayatım boyunca gerçekleştirmeyi istediğim bir şeydi Kanadı Kırık Bir Kuş Misali Cahide Sonku. Böyle bir efsane kadını, bu mesleğe gönül vermiş olan genç oyuncu arkadaşlarıma da ibret teşkil edebilmek üzere tüm dürüstlüğü ile canlandırmak, hatırasına zarar vermeden sahneye taşıyabilmek, hem oynamak hem de sahneye koyabilmek benim için adeta bir yaşam projesi idi. Cahide Hanım ile benim aramda biraz benzerlik, çokça da zıtlıklar var. Şöyle ki; ben de bu efsane kadın gibi gerçek aşkı bulabilmek için ömrüm boyu büyük şanssızlıklar yaşadım. Ancak en zayıf ve en çaresiz anlarımda dahi alkol ve benzeri herhangi bir kötü alışkanlıklardan destek almamayı tercih ettim. Onun bahtsızlığı, Muhsin Ertuğrul beyefendi dışında çevresinde kendisi çekemeyen ve onu bu tür kötü alışkanlıklara sürükleyen insanlara rast gelmiş olmasıdır. Ben de tüm bunlarla yüzleştim. Onca kıskançlık, ihanet ve sırtından bıçaklanmayla… Ama yeteneğim ile daha da önemlisi sevdiğim işi sürdürebilme azmim ile tüm bu kötülüğe en sert cevabı vermesini bildim ve hala da böyle davranmaktayım” dedi ve bu projeyi çok değerli oyuncularıyla birlikte sahneleyerek, büyük bir hayalini gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

—–KÜNYE—– 

 Yazar : Eray Yasin Işık
Yöneten : Çiğdem Tunç
Yönetmen Yardımcısı: Alper Çorumluoğlu
Oyuncular: Çiğdem Tunç – Bertan Dirikolu – Sema Aras – Şebnem Erdener – Deniz Salman – Deniz Değirmenci – Alper Çorumluoğlu – Alp Balkan – Savaş Özkartal – Arif Boztepe – Derin Barutçugil ve sesi ile Reha Özcan
Süpervizör: Ersin Ökten
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Müzik: Nida Şan
Dekor: Adnan Güven
Koreografi: Şebnem Erdener
Kostüm: Sevcihan Çorumluoğlu
Afiş Tasarımı : ÇTT
Ses: Temmuz Yıldız
Işık: Kemal Edis
PR Sorumlusu: Süreyya Gökhan Entertainment
İletişim : 0533 148 02 88 – ctt.yonetim@gmail.com

—–KARAKTERLER—– 

ÇİĞDEM TUNÇ       :           Cahide Sonku
DENİZ DEĞİRMENCİ :         Genç Cahide
ALPER ÇORUMLUOĞLU  :        Anlatıcı
BERTAN DİRİKOLU  :       Talat Artemel – İhsan Doruk – Cahit Irgat – Atilla Dorsay
DENİZ SALMAN                 :           Muhsin Ertuğrul
SEMA ARAS                      :           Semiha Berksoy
ALP BALKAN                     :           Zeki Müren
ŞEBNEM ERDENER          :           Madam
SAVAŞ ÖZKARTAL            :           Feridun 
ARİF BOZTEPE                  :           Nejdet
DERİN BARUTÇUGİL        :           Neriman

Haber: Nasuh Bektaş

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı