KİTAPRESİMSANATTAN

Can Göknil’den “Ressam Masalı”

Bozlu Sanat Yayınları’nın ilk resimli çocuk kitabı olan “Ressam Masalı”, Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda gerçekleşen tanıtımla okurla buluştu.

Ressam kişiliğinin yanı sıra öz kültürümüzün konularıyla da yarattığı öyküler ve resimlediği çocuk kitaplarıyla sanat dünyamızda 50. yılını dolduran Can Göknil’in “Kendi ressamlarımız hakkında çocuklar için bir sanat tarihi kitabı hazırlasaydık içeriği nasıl olurdu, çocuklara sanat ve sanatçı kavramını nasıl anlatırdık?” gibi sorulardan hareketle ortaya koyduğu kitap, çocuklara sanatın bir ressam duyarlılığıyla sunulması anlamında sanat tarihimiz açısından oldukça önemli ve ender bir çalışma.

Can Göknil’in tekerleme şeklinde yazdığı özgün metni ve sanat tarihimize ressamca bir bakış niteliği taşıyan zengin görselliğiyle Türkiye’deki çocuk kitapları arasında önemli bir boşluğu dolduracak “Ressam Masalı” isimli kitapta yer alan orijinal resimler, 17 Aralık 2019 – 1 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide görülebilir. Sergide ayrıca Murat ve Esma Ertel ile Erdem Dilbaz’ın kitaptan yola çıkarak hazırladığı ses ve video enstalasyonunu da yer alıyor.

Ressam yönüyle birlikte yazdığı öyküler ve resimlediği çocuk kitaplarıyla sanat dünyamızda ellinci yılını geride bırakan Can Göknil, Ressam Masalı isimli kitabında tüm birikimlerinden yola çıkarak sanat yaşamında bir ilke imza atıyor. Göknil’in sözlü geleneğimizde önemli bir yeri olan tekerlemelere gönderme yaparak kaleme aldığı öyküsünün kahramanı, hangi mesleği seçeceğini düşlerken başlayan serüveninde
Balıkçı olsam balığa kıyamam,
Avcı olsam turnayı vuramam,
Hamamcı olsam
Ya kurnayı kırarsam!
Acep ressam mı olsam
diyerek sanat tarihimizde maceralı bir yolculuğa çıkıyor. Müzik ve resme tutkun kahramanımızın resmin ustalarıyla ilginç karşılaşmalarıyla devam eden bu yolculuk Osman Hamdi Bey’den, Şeker Ahmet Paşa’ya, Fikret Mualla ve İbrahim Çallı gibi ressamlarımıza uzanıyor.

Sergiyi, 1 Şubat 2020 tarihine kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyaret edebilirsiniz.

Bozlu Art Project Şişli
Mongeri Binası, 19 Mayıs Mahallesi Dr. Şevket Bey Sokak No:5
Şişli / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı