ETKİNLİKLERSERGİ

CerModern’de 2 Sergi 4 Sanatçı!

CerModern 8 Şubat 2020’de dokuzuncu sanat çizgi romanın en önemli isimlerinden Enki Bilal ve Jean ‘‘Moebius’’ Giraud’un ölümsüz eserlerinin yer aldığı çok özel bir koleksiyondan oluşan ‘‘Enki Bilal & Moebius’’ isimli bir sergiye ve usta yazar, senarist,  eleştirmen Selim İleri’nin metinlerinden ilhamla ressam Ali Kotan’ın eserlerinden oluşan ‘‘Gece Sirenleri’’ne ev sahipliği yapıyor.

Murat Cem Şerbetçi’nin dünyanın farklı bölgelerinden edindiği sıradışı Enki Bilal ve Jean ‘‘Moebius’’ Giraud’un eserlerinden oluşan çok özel koleksiyonu 8 Şubat – 19 Nisan tarihleri arasında CerModern Ana Galerisi’nde izleyicilerle buluşacak. Yine aynı gün açılacak olan Ali Kotan’ın 85 eserinin yer aldığı diğer sergi ‘‘Gece Sirenleri’’ de Kuzey Hangar Galerisi’nde 15 Mart’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Dokuzuncu Sanat CerModern’de!

CerModern Ana Galerileri, 8 Şubat – 19 Nisan tarihleri arasında Murat Cem Şerbetci’nin sıradışı koleksiyonundan seçilmiş litografi, serigrafi, heykel, obje, katalog ve anı ürünlerden oluşan sergi, çizgi romanın kültür kökeni ve yapıtaşına bir koleksiyon üzerinden eşsiz bir serüven sunacak.

Enki Bilal, şüphesiz yaşayan en karizmatik çizgi romancıların başında gelmektedir. Çocuk yaşlardan itibaren ilgi duyduğu sinema, çizgi roman macerasının başlangıcı olmuş, Asterix’in babası Rene Goscinny’nin teşvikiyle efsanevi Pilote dergisinde çizerliğe başlamıştır. Sanatçının “Nikopol” üçlemesi, çizgi roman tarihinin dönüm noktası olmuştur. Görsel dil, anlatım, dramaturji ve kurgu anlayışı açısından üst düzey bir hikaye anlatımıyla Mısır’dan Mezopotamya’ya, Roma’dan Belgrad’a taşıdığı serüvenleriyle post modern çağın vakanüvisi olmuştur.

Jean “Moebius” Giraud,  Fransız-Belçika çizgi roman ekolünün en önemli temsilcisi olarak gerçeküstücü ve bilimkurgucu tarzıyla bir ekol oluşturmuş, kendisinden sonra gelen sanatçılara ilham kaynağı olmuş bir sanatçıdır. Eserleriyle çizgi roman sektörüne ve Hollywood filmlerine yön vermiştir. Moebius’un çizimleri ve filmleri Blade Runner filminin dahi yönetmeni Ridlet Scott ve Fifth Element filminin yönetmeni Luc Besson’u çok etkilemiştir. Özellikle kostüm tasarımları Alien filminde kullanılmıştır. Silver Surfer’ın gümüş kayağını tasarlamış, bir çok Marvel ve Dark Horse çizgi romanı için poster çalışması yapmıştır. He Man and The Masters of The Universe çizgi romanlarındaki birçok unsuru tasarlamıştır. 1979 yılında Ridley Scott’un Alien filminde HR Giger ile beraber Shepperton Studio’daki setlerde bulunmuş, ve filmdeki Nostromo gemisini tasarlamış ve Scott’un  storyboard’ları Moebius stilindedir.

Ankaralı koleksiyoner Murat Cem Şerbetci, 1970’li yıllardan bu yana bir yaşam tarzı haline getirdiği çizgi roman serüvenini sadece eser toplayıcılığıyla sınırlı kalmadan kültürel bir fenomen olarak içselleştirmiş, her iki sanatçıyla da yakın dostluk kurmuş, sanat hayatlarına tanıklık etmiştir.

Sergi, 8 Şubat – 19 Nisan tarihleri arasında Cermodern ana galerilerinde görülebilecek.

Selim İleri, Ali Kotan: Kelimeler ve Hayaller…

Ressam Ali Kotan, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden yazar, senarist ve eleştirmen Selim İleri’nin metinlerinden ilhamla oluşturduğu yeni sergisi ‘‘Gece Sirenleri’’ 8 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında CerModern Kuzey Hangar Galerisi’nde Ankaralı izleyicilerle buluşuyor.

Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın sonucu olan ‘‘Gece Sirenleri’’ iki sanatçının birbirinden aldıkları ilham ve etkiyle ortaya çıkıyor. Selim İleri’nin büyüleyen metinleri Ali Kotan’ın resimlerine etki ediyor. Sergi sürecinde Ali Kotan’ın resimleri Selim İleri’ye, Selim İleri’nin metinleri ise ressam Ali Kotan’a emanet edilmiş. İki usta isim izole edilmiş eserlerde hissettiklerini, gördüklerini, algıladıklarını, kendi sanat dallarında eserleriyle yorumlayarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Selim İleri ve Ali Kotan bu projeyi, “metin ve imgenin dünya karşısındaki çevre ve hiçlik kavgası” olarak betimliyor. İyi ve güzelden yana imge ve harflerin tanıklığından oluşan sergi bir bakıma, sanatçıların iki odaklı hayata karşı çıkıyor oluşlarını da cisimleştiriyor.

85 eserin yer aldığı sergide ayrıca sanatçılara ait özel defterler, elyazmaları, fırça, palet ve desenlerin yanı sıra Selim İleri’nin el yazısını mekâna eriştiren özel alıntılar, Ali Kotan’ın cömert, büyük ve albenisi olan, çekim gücü çok büyük soyut imgeleriyle buluşturuluyor.

Sergi 15 Mart’a kadar CerModern Kuzey Hangar Galerisi’nde görülebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu