SANATTAN

Çocuksu bir masumiyet ile ‘Başka Gün Başka Hayat’

Küratörlüğünü M. Kıvanç Gökmen’in üstendiği, Dejan Kaludjerovic, Ferhat Özgür ve Knutte Wester’in siyasi, ekonomik ve toplumsal paradoksları çocuk ve çocuk olmak nosyonları ile ilişkilendirdikleri yapıtlarının bir araya geldiği ‘Başka Gün Başka Hayat’ adlı grup sergisi Kasa Galeri’de açıldı. 

‘Başka Gün Başka Hayat’ adlı grup sergisi seçimsiz bir varoluş olarak ‘çocuk’ olma durumunu, sosyal, kültürel ve fiziksel etkiler çerçevesinde gündeme getirirken şu önemli soruları soruyor:

Bir kısım değerlere sahip çıkamamış, bazı haklara hiç sahip olmamış, bunları yitirmiş veya yitirmekte olan toplumlarda güzel bir gelecek için yerine getirilmesi gereken görevler yetişmekte olan kuşağa aktarılır ve artık umutların taşıyıcıları onlardır. Siyasi doktrinler buharlaşmışken, küresel çalkantıların toplumların her katmanını istisnasız olarak etkilediği bir düzlemde arkadan gelen bu neslin ‘bölüşmek mi, bölünmek mi?’ sorusuna ne yanıt vereceği bir muamma halini alır. Hissedilebilir bir durgunluk ve suskunluğun sürmekte olduğu böylesi toplumlarda, gelecek kuşaklara uzun süreli bir huzur ortamının devredildiği iddia edilebilir mi?

Bireylerin bugünü kurtarmak peşinde olduğu ve günlük hayatın zorunluluklarıyla boğuştuğu bir zaman ve mekanda, bir yerlere gitmek, sığınmak isterken, mekansal anlamda sürüklenen veya geride kalan çocukların geleceğe dair umut ışığı nasıl canlı tutulabilir?

Sosyal eşitliğin, insan haklarının ve toplumsal biraradalığı besleyen tüm değerlerin erozyona uğradığı bir ortamda ve zamanda, toplumun hangi değerler ve hangi çözümlerle tazeleneceği üzerine ne kadar düşünülmektedir?

‘Başka Gün Başka Hayat’ sergisi üç farklı ülkeden üç farklı sanatçının söz konusu bu soruları görselleştirdiği ortak bir platform sunmayı hedefliyor.

Dejan Kaludjerovic‘in ‘The First of May, 1977/ 1 Mayıs 1977’ adını taşıyan ve projeksiyonda akan dialar ve ses yerleştirmesinden oluşan çalışması, birleşme, eylemsellik ve hatırlama olgularının tersine, parçalanma, eylemsizlik ve unutma olgularını içeren bir öykü. Çalışma, Yugoslavya’da birkaç ailenin 1977 yılının 1 Mayıs’ında gittiği bir piknik ortamında çocukların birbirlerine uyguladıkları şiddet durumundan hareketle, hikayenin geçtiği tüm coğrafyada bir dönem hakim olan şiddet ve parçalanma sürecini çocukluk deneyimi aracılığıyla yansıtıyor.

Ferhat Özgür‘ün tarihsel ve kültürel bellek tahribatını işlediği ‘Hiçlik Ükesi / Nowhere Land’ adlı hazır ve atık malzemelerden oluşan mekana özgü yerleştirmesi, mekana adım atan izleyicileri yukarıda sözü edilen umut ve depresyon arasındaki gri bölgeye davet ediyor. Mekanın orta yerine bir anıt gibi dikilmiş metal inşaat iskelesinin tepelerinden sallandırılmış branda ve bez parçaları üzerine basılı fotoğraf dizisi ve onu çevreleyen farklı malzemeler hızla silinen ve uçup giden tarihsel belleğe işaret ediyor.

Knutte Wester‘in kendi anneannesinin çocukluk hikayesinden yola çıkarak ürettiği desenler, fotoğraflar ve arşiv görüntülerinden oluşan belgesel-animasyon formatındaki ‘A Bastard Child / Piç Kurusu’ adlı videosu, İsveç’te evlilik dışı doğan Avrupalı bir çocuğun yetimhanede geçen yıllarını, yüzleştiği toplumsal önyargıları ve buna bağlı olarak şekillenen hayatını gözler önüne seriyor. Haliyle, Wester’in gayrimeşruluk ve meşruluk paradigmalarının küresel ölçekte yerleşmiş tanımlarını bir Avrupalı’nın gözünden serimlemesinin bize düşündürdüğü çok boyutlu sorular var.

Serginin küratörü M. Kıvanç Gökmen, sergiyi; ‘sanatın iyileştirici gücüne, onun hayatı dönüştürebilme gayretine, sanatın bizleri düşündürmeye, hissettirmeye ve sezdirmeye dair potansiyelini çocuksu bir masumiyet aracılığıyla devreye sokma çabası olarak değerlendirilebilir.’ şeklinde özetledi.

Sergi, 23 Şubat 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Kasa Galeri
Karaköy İletişim Merkezi, Bankalar Cd. No:2
Karaköy, İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı