KİTAP

‘Çok Güzel Hareketler Bunlar’

Sınıfta başlayan okuma aşkı mahalleye yayıldı.

Konya’da bir ilkokul öğretmeninin öğrencilerini kitap okumaya teşvik etmek amacıyla başlattığı uygulama, velilerin de okula gelip kitap okumasıyla, mahallede adeta bir okuma seferberliğine dönüştü.

Konya‘da bir ilkokul öğretmeninin öğrencilerini kitap okumaya teşvik etmek amacıyla başlattığı uygulama, velilerin de okula gelip kitap okumasıyla, mahallede adeta bir okuma seferberliğine dönüştü.

Sınıf öğretmeni Yusuf Şengül, Dumlupınar Mahallesi’ndeki Ahmet Haşhaş İlkokulunda 2 yıl önce, kitap okuyan öğrencilerine çeşitli hediyeler vermeye başladı. Sınıfta başlayan bu uygulama, önce tüm okula, ardından velilerin de katılımıyla mahalleye yayıldı. Aileler, günün belli saatlerinde okula giderek, öğrenciler ile kitap okumaya başladı.

Öğretmen Şengül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlangıçta öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için proje hazırladığını söyledi.

Öğrencilerden belli bir zaman aralığında belirlenen kitapları okumalarının istendiğini anlatan Şengül, “Bir çizelge ile anne ve babalardan çocuklarının kitap okumalarını takip etmelerini istedik. Amacımız, ailelerin yardımıyla öğrencilerin her gün kitap okumalarını sağlamak. Velilerimiz çocuğunun okuduğuna dair bu çizelgeyi teslim ediyor, 40 günlük süre zarfında her gün kitap okuyan öğrencimize hediyeler veriyoruz” diye konuştu.

Daha sonra velileri de işin içine katmaya karar verdiklerini belirten Şengül, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimizin ev ödevlerini yaptıktan sonra görevlerinin bittiğini düşündüklerini gördük. Uygulama kapsamında ailelerin gayretini görünce ‘Mahallemde ilk biz, mahallemde ilk iz’ sloganıyla bütün velileri bundan faydalandırmak istedik.”

“Koşa koşa okula kitap okumaya geliyorum”

Oğlu 3. sınıfta okuyan anne Zehra Ünüvar da çocuğuyla okula gelip kitap okuyarak ona destek olduğunu dile getirdi.

Kitap okuma fırsatı bulduğu için çok mutlu olduğunu aktaran Ünüvar, “Okumayı seven birisiyim ama ev işleriyle ilgilenmekten vakit bulamıyordum. Şimdi 8 aylık bebeğimi evde yakınlarıma bırakıp, koşa koşa okula kitap okumaya geliyorum” ifadelerini kullandı.

(AA-Konya- Savaş Güler)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı