Genel

‘Cumhuriyet Ödülü’ Müjdat Gezen’e verildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından 13’üncüsü verilen Cumhuriyet Ödülüne bu yıl Sanatçı Müjdat Gezen layık görülmüştü.

Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi‘nde gerçekleştirilen törenle Müjdat Gezen‘e ödülü takdim edildi. Sanatçı Orhan Kurtuldu‘nun sunumunu yaptığı törene Müjdat Gezen ödülünü almak üzere ve gazeteci Yılmaz Özdil, CHP’li Umut Oran ve sanatçı Melike Demirağ da katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, 13 Nisan 2009’da ÇYDD‘ye ve Türkan Saylan‘a yapılan haksızlıkları asla unutmadıklarını söyledi. Hukukun üstünlüğüne ve adalete vurgu yaptı. Özellikle laikliğin vazgeçilmez bir unsur olduğunu, anayasal güvence altında olduğunu söyledi. Ayrıca ‘Biz yargının toplumu ve insanları utandıracak kararlara imza atmamasını istiyoruz. Yerel seçim sonuçlarına ilişkin hakkımız olan adaleti yaşamak istiyorum’ ifadelerini kullandı.

Gazeteci Yazar Yılmaz Özdil yaptığı konuşmada “Müjdat Gezen cumhuriyet sevdalılarının sevgilisiyken aynı zamanda cumhuriyet düşmanlarının da ortak hedefi haline geldi. Bir yobaz tetikçinin kundakladığı okulunun kapısında 7-8 yaşındaki çocukların üzerine titrerken, savcının ve hakimin önünde nasıl dik durduğunu izledim. Ben hep kendi payıma hep bir insan nasıl bu kadar cesur olur diye sorarım. Bu kadar çileyi bir insan neden çeker? Bu kadar kötülükle neden uğraşır? Benim vardığım sonuç, Müjdat Gezen bir insan sever” dedi.

Müjdat Gezen’in çevresine çok yardımlarda bulunduğunu da sözlerine ekleyen Özdil, “İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken, bir öğrencisinin harcını yatırdıktan sonra ücretsiz eğitim vermek için konservatuar kurdu. 28 yıldır eğitim veren okuldan binlerce sanatçı yetiştirdi. Her anlattığımda çok kızıyor ama Yeşilçam’ın emekçilerine de hep sahip çıktı.’ dedi.

Yılmaz Özdil’e konuşmasının ardından ÇYDD Genel Başkan yardımcısı Nihal Kızıl tarafından “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Bu yıl ki Cumhuriyet Ödülü’ne layık görülen Müjdat Gezen’e ödülünü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel verdi.

Müjdat Gezen aldığı ödülü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği emekçilerine ve eşine ithaf ederken; ‘kendisi hakkında o kadar güzel sözler söylendiğini şimdi ben söyleyecek söz bulamıyorum. Bu ödülün benim için çok anlamı var. Çünkü adında Cumhuriyet var. Ben 29 Ekim’de ağabeyim 30 Ağustos’ta doğdu. Bu nasıl ince hesaptır. Gerçi babamın matematiği kuvvetliydi” şeklinde konuştu.

Tören Boğaziçi Mezunlar Korosu’nun konseriyle son buldu.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu