KİTAP

‘Cumhuriyet’in Başarılı Kadınlarına Saygı Duruşu: ‘Gönlüm Göğe Dayalı’

Romanoku Yayınları, “Cumhuriyet 100 Yaşında” serisinin ikinci, Ümit Yaban’ın ilk kitabı “Gönlüm Göğe Dayalı”yı kitapseverlerle buluşturdu.

Öyküleri ve yazar röportajları dijital edebiyat platformlarında yayımlanan ve hâlen hava trafik kontrolörü olarak görev yapmakta olan Ümit Yaban’ın ilk kitabı “Gönlüm Göğe Dayalı”, Türkiye’nin İlk Kadın Hava Trafik Kontrolörü “Nazmiye Göyük”ün hayatını odağına alan anı-biyografi türünde bir eser olmanın yanı sıra Cumhuriyetin başarılı kadınlarına da bir saygı duruşu niteliğini taşıyor.

ARKA KAPAKTAN:

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir. Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”
(Mustafa Kemal Atatürk)

Türkiye’nin ilk kadın hava trafik kontrolörü Nazmiye Göyük’ün hem meslektaşı hem de son öğrencilerinden olan yazarımız Ümit Yaban, “iz bırakmak” amacıyla çıktığı yolda ahde vefa niteliği taşıyan özel bir çalışmaya imza atıyor. Nazmiye Göyük’ün ağzından anlatılan bölümlerde hem dönemin diline hem de sosyal yaşama tanık oluyoruz. Kadının sosyal yaşamdaki yerini, annenin topluma yön vermedeki rolünü, cumhuriyet rejiminin aşamalarını ve günümüzde geldiği noktayı görmemizi sağlayan tüm bu alt izleklerle eser, bir anı-biyografi olmanın ötesine uzanıyor. Özellikle genç okurlar için bir kılavuz niteliğini taşırken tarihimize karşı bir sorumluluğu da yerine getiriyor.

Gönlüm Göğe Dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşında yoldaki dikenlere rağmen çiçeklenerek dimdik yürüyen, yolu yarım kalarak hayattan koparılan tüm kadınlara ve Mustafa Kemal’in “bütün ümidim” dediği gençliğe armağan olsun.

Eser Adı
Gönlüm Göğe Dayalı – Nazmiye Göyük, Türkiye’nin İlk Kadın Hava Trafik Kontrolörü
Yayınevi
Romanoku Yayınları
Yazar
Ümit Yaban

Editör
Yağmur Şengöz Dişcioğlu
Kapak Tasarımı
Gökhan Başpınar
Kapak Fotoğrafı
Mert Uyar
Türü
Anı-Biyografi
Basım Tarihi
Ekim 2023
Sayfa Sayısı
147

Ümit YABAN Kimdir?

1980 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Hava Trafik Kontrol Bölümünden mezun oldu. Antalya Havalimanında, Hava Trafik Kontrolörü olarak görev yapmaktadır. Öyküleri ve yazar röportajları dijital edebiyat platformlarında yayımlandı. Sinek isimli öyküsüyle “İshak Edebiyat 2022 Öykü Seçkisi”nde yer aldı.

Etingü Dönmez Durgun: ‘Sağlıklı Ruh, Okyanusu Aydınlatan Mücevherdir’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu