ETKİNLİKLERSERGİ

‘Denizin İlkeleri’, Galeri Deniz’de

Küratörlüğünü Dr. Gizem Pamukçu’nun üstlendiği Ressam Mustafa Günen ve Heykeltraş Beste Alperat’ın eserlerinden oluşan ‘Denizin İlkeleri’ sergisi Denizbank’ın kültür sanat mekanı Galeri Deniz’de izleyici ile buluştu. 

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutladığımız 19 Mayıs tarihi bir deniz yolculuğu ile sembolleşmiş ve Ulu Önder’in Samsun’a ayak basması ile kurtuluş mücadelesi başlatılmıştır. “Denizin İlkeleri” sergisi 1 Hazirana kadar sürmekte olup bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktalarını ve ilkelerini deniz temalı sanat eserleri üzerinden hatırlamanı sağlıyor.

Deniz ressamı Mustafa Günen ve heykeltraş Beste Alperat’ın Denizin İlkeleri sergisi, TTLC Group sanat danışmanlığı ve DG Art iş birliği ile, Dr. Gizem Pamukçu küratörlüğünde, kuruluşundan itibaren sanatın farklı dallarını destekleyen DenizBank’ın kültür sanat mekanı Galeri Deniz’de sergilendi.

Mustafa Günen Kimdir?

Dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Christie’s Londra ve New York’taki merkezlerinde uluslararası düzenlenen müzayedeye kabul edilen ve resmi satılan Türk Ressam Mustafa Günen; denizi, dengeyi, deniz hidrodinamiğini , dalgaların matematiksel dengesini özgür fırça darbeleriyle dünyada en iyi çizen ressamlardan biri olarak biliniyor. Günen’in çalışmaları, dünyanın önemli sanat dergileri ve eleştirmenleri tarafından bu alanda bir “ekol” olarak kabul ediliyor.

Beste Alperat Kimdir?

Kağıt katlama sanatı krigaminin kırılgan görünümlü zarif formlarını dayanıklı dış mekan heykellerine dönüştürerek kendi imza tarzını oluşturmuştur.
Atatürk Kültür Merkezi’nin ilk kalıcı heykeline imzasını atan sanatçı, 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 100. yılı için Londra National History Museum’da eserleriyle unutulmaz bir kutlamanın parçası olmuştur.
Kağıt katlama sanatı öğelerini kullanırken Doğu mistisizmi ve felsefesinin derinliğini de bu dizaynlar üzerinde yoğunlaştırmıştır. Unesco’ya bağlı International Plastic Arts Association Derneği’ne üye olan sanatçının eserleri, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda solo ve karma sergide sanatseverlerle buluşmuştur. Paris, Miami, Cannes, Londra ve New York gibi şehirlerin sanat fuarlarında eserleri sergilenmiştir. Atatürk Kültür Merkezi’nde solo heykel sergisi açan ilk sanatçıdır.

Uğur Dündar’ın Mustafa Günen’in eseri ile ilgili yorumu:

Meri İstiroti İle Sağlık Sektöründe Kadın Liderliğin ve Sanatın İş Hayatına Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu