Cemil BiçerKÖŞE YAZILARI

Dil Harâb-ı Aşkınım – Cemil Biçer yazdı…

Hükümet, dün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararname ile Olağanüstü Hal (OHAL) süresince ‘Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda’ şarkısının gazino, çay bahçesi ve açık alanlarda çalınmasını yasakladı.
Ön Asya coğrafyasının konu itibari ile en stratejik yerinde bulunan Türkiye’yi nihavent makamı şarkıyı, meydanlara yevmiye ile topladığın sürüye koro halinde söyleterek yönetmeye kalkarsan vardığımız sonuç hiçte şaşırtıcı olmasa gerek.
Nihavent şarkılar ajitaktif bir özelliğe sahiptir, hem duyguları ajite eder hem koro halinde terennüme uygundur.
Madem sanat musikisinden girdik mevzuya bizde naçizane fikrimizi belirtelim bu ülkenin coğrafyasına, tarihi ve kültürel yapısına en uygun makam “Segah” makamıdır, hele ki segah makamının “devr-i hindi usülü” tarzında olursa olası tüm sorunları kaynağında izole eder.
Yani efendim; lafı dolandırmayayım duruma denk düşen milli şarkımız bundan sonra “enderuni Vasıf Osman beyin” güftesini yazdığı, Tanburi Ali Bey‘ın bestelediği segah makamının devr-i hindi usülü ile terennüm edilen

Dil harâb-ı aşkınım sensin sebep berbadıma
Bir teselli ver gelip bari dil-i nâşâdıma
Taş mıdır bağrın ki gelmezsin benim imdadıma
Dini ayrı kâfir olsa rahmeder feryadıma.

şarkısı olmalı, mümkün olur da Zeki Müren paşamız tarafından meşk edilirse, bağırsak detoxsu operasyonu geçiren ülkemiz böylece en kısa sürede sağlığına kavuşacaktır.
Ve dahi 15 Temmuz travması sonrası her akşam yassı nemazı öncesi akortsuz pes perdeden yüksek volümde okunan cuma selalarının tekdüzeliğinden de kurtulmuş oluruz.

Cemil Biçer

Carşamba Köprüsü’nde Rapsodi

 

Başa dön tuşu