Genel

Dünya Şairimiz Nazım Hikmet, Ölümünün 59. Yılında Anıldı

Dünya Şairimiz Nazım Hikmet Ölümünün 59. Yılında Beşiktaş Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. 

Beşiktaş Sanatçılar Parkı, Nazım Hikmet Anıtı önünde yapılan anmaya Rutkay Aziz, Taner Barlas, Sera Kadıgil, Alper Taş, Nazan Moroğlu, Turgay Fişekçi, Kıymet Coşkun, İsmail Ünal, Mehmet Aksoy, Altan Gördüm, Mazlum Çimen ve Nazım dostları katıldı.

Anma etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Rutkay Aziz, zor dönemlerden geçtiğimiz baskıcı bir dönem yaşadığımızı söyledi. Gezi Direnişine selam gönderdi ve haksız yere hapis yatan dostlara selam gönderiyorum dedi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat yaptığı konuşmada Nazım’ın şair yönüne, mücadelesine değindi.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy yaptığı konuşmada, yaşadığımız dönemi değerlendirdi, yaşanan hukuksuzluklara değindi. Sanatçı Mehmet Aksoy, yeni sanat eserinin müjdesini verdi.  Yeni eserinin adının “Kibrin Düşüşü” olacağını söyledi. Eserini mitolojiden, İKARUS’un uçabilme zevkiyle tepetaklak düşüşünden etkilendiğini söyledi: “İkarus uçabilme özgürlüğü ile babasını dinlemez ve güneşe fazla yaklaşınca balmumu erir ve Ege Denizi’ne düşerek hayatını kaybeder.“ 

Konuşmalardan sonra sanatçı Altan Gördüm Nazım Şiirleri okudu. Sanatçı Mazlum Çimen tarafından Nazım şiirlerinden bestelenmiş Türküler söylendi.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu