SANATTAN

Dünyanın En Büyük Yayoi Kusama Sergisi İngiltere’de Açılıyor

Yayoi Kusama, en büyük sergisini bu yaz Manchester’da açıyor.

Sergi, “You, Me and the Balloons” adını taşıyor ve Ağustos 2023‘te açılacak. Bu, Kusama’nın bugüne kadarki en büyük etkileşimli sergisi olarak lanse ediliyor ve eserlerin bir çoğu on metreden daha yüksek. Dev bebeklerden puantiyeli kürelerin oluşturduğu bir takımyıldıza kadar her türlü psikedelik yaratımı sergide görebilirsiniz.

Bu sergi, yeni mekan The Factory‘nin açılış programının bir parçası olarak açılıyor ve yazın sonunda Danny Boyle tarafından yönetilen yeni Matrix temalı bir dans ve müzik gösterisine ev sahipliği yapacak. Kusama’nın sergisi 28 Haziran – 28 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek ve bilet fiyatları £7.50 ile £15 arasında değişiyor.

The Factory programı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:
https://factoryinternational.org/about/

Dünyanın En Büyük Yayoi Kusama Sergisi İngiltere'de Açılıyor

Yayoi Kusama Kimdir?

Yayoi Kusama, 22 Mart 1929’da Japonya’da doğan ünlü bir çağdaş sanatçıdır. Kusama, çok çeşitli medyalarda çalışmış ve heykel, resim, enstalasyon, performans sanatı ve yazı gibi farklı sanat disiplinlerinde etkileyici bir kariyere sahip olmuştur.

Kusama’nın en tanınmış eserlerinden bazıları sonsuzluk oda/enstalasyonları, polka-dot (puantiye) desenleri ve büyük ölçekli heykelleridir. Sanatçının çalışmaları genellikle renkli, çarpıcı ve tekrarlayan desenler içermekte ve sıklıkla sanatçının zihinsel sağlık deneyimlerinden ilham alarak yaratılmaktadır.

Yayoi Kusama, popüler kültürdeki etkisiyle de tanınır. Özellikle Infinity Mirror Rooms (Sonsuzluk Odaları) adlı enstalasyonları büyük ilgi görmüş ve birçok kişi tarafından sosyal medyada paylaşılmasıyla tanınmıştır.

Kusama, kariyeri boyunca uluslararası alanda birçok sergi düzenlemiş ve pek çok önemli müzede eserleri sergilenmiştir. Sanat dünyasında önemli bir figür olan Yayoi Kusama, benzersiz ve etkileyici sanat eserleriyle çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Seçimlerin Psikolojik Etkisi

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu