Cemil BiçerKÖŞE YAZILARI

Durum Tespiti – Cemil Biçer yazdı…

Belirli aralıklarla, ilçemiz köylerinde politik amaçlı geziler yaparız, “yorgun demokratlar” olarak. Bu haftaki olağan gezimizde, Yukarı Kestanepınar köyü kahvesinde köylü dostlarımızla tavşan kanı çaylarımızı yudumluyoruz hem de sohbet için girizgah yapıyoruz.

AKP‘nin 15 yıllık iktidar sürecinde küresel emperyalistlerle yaptığı gizli ikili anlaşmalar sonucu ortadoğuyu kan gölüne çevirdiğini anlatıyorum, FETÖ ile kapalı kapı ortaklığı üzerinde duruyorum, konuşmamın kitle üzerindeki etkisini anlamak için köylü dostlarımla göz teması kuruyorum zaman zaman. “Elitistiz” ya hesapta(!)” göbeğini kaşıyan bu bidon kafalı hırpani köylülerin (!) söylediklerimi anlayıp anlamadıklarını gözlemliyorum aklım sıra.

Arka sıralarda çipil gözlü, elleri nasırdan çarığa dönmüş, sakalları uzamış orta yaşın üstünde bir köylü, lafımın bitmesini beklemeden bodoslama lafa girip noktayı koydu. Cigarasından derin bir nefes çektikten sonra “gizli sevişen aşgare doğurur, hoca, bak doğum sancıları başladı bile tayyonun” dedi çay bardağında kalan son yudumu höpürdetip “hadi size kolay gelsin, bana müsaade” diyerek tarlasına yöneldi.

Yol dönüşü arkadaşlara “Saatlerce tumturaklı laflarla süsleyip ülkenin politik panoramasını anlatmaya çalıştım, bizim “göbeğini kaşıyan bidon kafalı köylümüz” olayı çözmüş bir cümlede özetledi. Daha da önemlisi benim konuşmamı manasız gözlerle izleyen köy ahalisinin bizim çarıklı erkan-ı harbin sözünden sonra kahkahalarla gülmesi de olayın tümü ile anlaşıldığının göstergesi oldu” diye fısıldadım.

Nâzım Hikmet, Kuvay-i Milliye“de Nureddin Eşfak“ın ağzından;
“Türk Köylüsü” şiirinde “Topraktan öğrenip/ kitapsız bilendir./ Hoca Nasretdin gibi ağlayan/ Bayburtlu Zihni gibi gülendir./ Ferhat”dır/ Kerem”dir/ ve Keloğlan”dır.” diye ne kadar doğru bir tespit yapmış yıllar öncesinde.
Bizim Yukarı Kestanepınarlı köylü dostumuz, Hoca Nasrettin‘in ruhunu şaduman etti. Selam olsun tüm Anadolu’nun ferasetli insanlarına.

“15 Temmuz, post modern başarısız darbe teşebbüsünü ve kapalı kapılar ardında halktan gizli yürütülen politikaların sonucunu bir cümle ile özetleyen halis “kara kovan” balı tadında bir söz dizisini belleğiniz aradığında kolayca bulunabilecek köşesine koyun “gizli sevişen aşgare doğurur” özdeyişini, hem benim gibi lafazanlık yapmaktan kurtulursunuz hem de söylediklerim anlaşıldı mı acaba? diye endişeniz olmaz.

Ama sakın ola ki politikaya soyunmuş iseniz; halktan gizli politik angajmanlara girmeyin, halkın yararına bile olsa. Maazallah “aşgare” doğurmak zorunda kalırsınız.

Cemil Biçer

Ana fotoğraf: FOTOSEL ‘Keyf-i Kahve’ isimli sergisinden..

Başa dön tuşu