RESİMSANATTAN

Erken Rönesans estetiğinin esnetilmiş yorumları bu sergide!

Burak Ata’nın tek kişilik sergisi “Araba Tutması Kulübü”, Öktem Aykut Galeri’de açıldı.

Kendisini ‘bir şeyleri resim yaparak arayan, ararken de bulduklarını gösteren bir araştırmacı’ olarak tanımlayan genç sanatçı Burak Ata“Araba Tutması Kulübü”nde yer alan yeni resim serisinde, sanatsal heveslerle kendini tanımlayan genç bir bireyin olgunlaşma macerasını hem karanlık hem de rengarenk bir yorumlama ile, özentisiz ve esnek bir çerçevede dile geliyor.

Ata, kendi eserlerinin tematik bileşenlerini şöyle ifade ediyor: ‘Genelde figür ve mekan ilişkisi içinde eriyen, mekanın ağırlığı altında ezilen ya da mekan tarafından geri plana itilmeye çalışılan bir figür görürüz. Bu figürü kendimi anlatmak için kullanıyorum, ama genel anlamıyla sanatçı’yı işaret ediyor. Mimari öğeler ve mekan hissini yaratan diğer her şey ise oluşturulmak istenen duygu bütünlüğüne hizmet etmelerinin yanında yapısal olanları, yani bilgiyi ve öğrenilenleri niteliyor. Bundan hareketle sanat eğitimimin temelini oluşturan ve sonrasında da bir şeyleri ararken dönüp baktığımda aradığım şeyleri yine orada bulduğum Erken Rönesans estetiğinin esnetilmiş yorumları resimlerimin başrollerinde yer alıyorlar.’

Absürt mizahı salt resimsel bir düşünce ile aktaran genç sanatçının bu sergisini Öktem Aykut Galeri‘de 18 Mayıs 2019 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Öktem Aykut Galeri
Aybastı Sokak 3 Şişhane, Galata, Istanbul

Burak Ata Kimdir?

1989 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 2010’da Accademia di Belle Arti di Bologna’da resim öğrenimine devam etti. “Araba Tutması Kulübü”, eserleri daha önce çeşitli grup sergilerinde yer alan Burak Ata’nın ilk tek kişilik sergisi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı