ETKİNLİKLER

Galeri Nev İstanbul Grup Sergisi – ”Pre -” Zihinsel atölyeler üzerine bir sergi

Bir düşüncenin malzemeyle buluşup sanat eseri haline gelme sürecinden kesitler sunan grup sergisi “Pre -”, 18 Mayıs 2019 tarihinde Galeri Nev İstanbul’da açılıyor. Çeşitli malzemelerle çalışan ve galerinin farklı kuşaklarını temsil eden Alev Ebüzziya, Aslı Çavuşoğlu, Ahmet Doğu İpek, Ali Kazma, Mübin Orhon ve Tiraje’yi bir araya getiren sergi, 29 Haziran 2019 tarihine kadar izlenebilir.

Sanatçı ve yarattığı eseri ‘ilham’ üzerinden ilişkilendirmek oldukça etkili ve romantik bir söylem olsa da, sanatçıların düşünsel ve fiziksel yaratım süreci belli evreleri kapsayan uzun ve meşakkatli bir yoldur. Her sanatçı, kendi düşünme biçimi ve üretim yöntemi dahilinde belli davranış biçimleri geliştirerek ortaya çıkacak eserin ön hazırlığını yapar. Kimi zaman eskizler çizmek, kimi zaman ise detaylı formüller, planlar geliştirmek veya günlükler tutmak, bu süreci görsel bir ‘son’a götüren yolda uğrak noktaları olur.

“Pre –”, son yıllarda üzerinde sıkça durulan süreç ve sonuç ilişkisini irdelemenin ötesinde, izleyiciye sanatçının atölyesinden malzemeler sunuyor. Bu bağlamda sergi, sanatçıların zihinsel egzersizleriyle bitmiş eserlerini bir araya getirerek düşüncenin görsel bir forma dönüşme yöntemlerini araştırıyor. Geleneksel tekniklerle üretilmiş bir eserin formül ve pigmentlerinden, dijital bir eserin kurgulandığı defter notlarına; kendini elinin bilinçsiz akışına bırakan sanatçının ardında bıraktığı lekelerden, en soyut resimlerin eskizlerine kadar birçok ipucu, sanat eserlerini var eden fikirlerin, yapılan araştırmaların ve bilinç akışının izlerini Galeri Nev İstanbul’da buluşturuyor.

Açılış: 18 Mayıs 2019 Saat: 16.00

Galeri Nev Istanbul
İstiklal Cad. Mısır Apt. No 163 K: 4
Beyoğlu- İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı