ETKİNLİKLER

Narmanlı Sanat “Modern Sanat Nasıl Okunur?” Dersleri

İstanbul’un kalbinde sanat dünyasını hareketlendiren bir mekana dönüşen Narmanlı Sanat etkinlikleriyle sanatseverlere dopdolu bir Mart ayı sunuyor. Narmanlı Sanat, günümüz modern sanatını anlamak için 19. yüzyıldan başlayan ve bugüne uzanan bir yolculuğa davet ediyor.

4 hafta sürecek Seda Yavuz ile Modern Sanat Nasıl Okunur? 5 Mart-26 Mart Perşembe günleri 19.00-21.00 saatleri arasında Narmanlı Sanat’ta!

Seda Yavuz ile Modern Sanat Nasıl Okunur? derslerinde Maurizio Cattelan’ın çok konuşulan “Muz”unu çözümlemeye yarayacak temel taşları oluşturuluyor. Bunun için 19. yüzyılda fotoğraf makinasının sanat tarihine verdiği yönden başlayarak dönemin Paris’ine, empresyonistlere ve resmin yeni kurgulanma şekline odaklanılıyor ve ilk hafta “Modernizm ve Baudelaire’in Paris’i” başlığı altında merceğe alınıyor. İkinci hafta ise; dadaizm ve sürrealizm akımlarının ortaya çıktığı I. Dünya Savaşı’ndan soyut dışavurumculara uzanan, Marcel Duchamp, Man Ray, Salvador Dali, André Breton, Jackson Pollock gibi sanatçıların işleriyle “Sanat Bir Oyun mudur?” sorusuna yanıt aranıyor.

Cevap bir hafta sonra geliyor. “Sanat Bir Oyundur”. Bu derste II. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika merkezli sanat hareketleri tartışılıyor. Özellikle Fluxus hareketine odaklanarak Yoko Ono ve Joseph Beuys’un performanslarından örneklerle, bir oyuna dönüştürdükleri deneyim alanları irdeleniyor.

Son hafta ise “Sanat ‘Benim’ İçindir!” diyerek iki kadın sanatçı merceğe alınıyor. Frida Kahlo’nun günlük gibi oluşturduğu resimlerinden sanatın fırçadan, tuvalden bağını tamamen kopardığı ve bedene yöneldiği performans sanatına; Marina Abramoviç’e uzanıyor. Frida Kahlo’nun günlük gibi oluşturduğu resimleri ve Marina Abramoviç’in yaşamsal ayrıntılara verdiği sanatsal cevaplar. Kahlo yaşadıklarını yeni bir gerçeklik yaratarak ifade ediyor, Abramoviç yaşamını sanatla görünür kılıyor. Sabancı Müzesi’nde devam edecek Abramoviç sergisini bilerek gezmek isteyenler için sanat ve gerçek arasındaki ince çizgi üzerinde, sanatla yeni bir anlam evreni oluşturmak tartışılıyor.

Detaylı Bilgi için: https://www.narmanlisanat.com/

Narmanlı Sanat
Maçka Caddesi 24 Narmanlı Apartmanı Kat 2 Daire 4
Teşvikiye, İstanbul

Ana Göersel: Ellsworth Kelly

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı