ETKİNLİKLERSERGİ

Piramid Sanat Sergi – Valentin Popov, Victor Sydorenko ‘Bilinçsizliğin Hafızası’

Valentin Popov ve Victor Sydorenko’nun ortak sanat projesi olan Bilinçsizliğin Hafızası, 10-17 Eylül tarihleri arasında Piramid Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor. 

Bilinçsizliğin Hafızası, Ukraynalı ve Amerikalı iki sanatçının kültürel işbirliği ile ortaya çıktı. Totaliter rejimin baskısı altında büyümüş son kuşaktan olan sanatçılar, realizmden yeni avangarda geçişte en özgür üretimlerini gerçekleştirdi. Zaman, hafıza ve geçmiş etrafında şekillenen Bilinçsizliğin Hafızası, yapısal ve görsel dilin farklı yorumlarını irdeliyor.

Sanatçılar, Bilinçsizliğin Hafızası sergisiyle birlikte, çağdaş ve bir o kadar da karmaşık hayatımızın bize getirdiği, hatıraların değersizleştirilmesi, totaliter rejimin kalıntıları, kimlik problemleri ve küreselleşen dünyamızda yeniden yapılan var olma kaygıları gibi güncel olarak hayatımıza  yansıyan gerçeklikleri bizlere sunuyor. Bunun da ötesinde, sanatçılar yeni üretim biçimlerinin her deneyimi üzerine çalışarak, bilinçli bir şekilde kültürel mirasımıza yeni yaklaşım modelleri oluşturuyor.

Valentin Popov, fotoğrafçı Drew Altizer ile işbirliği yaparak oluşturduğu SELF serisi ile, malzemeleri dönüştürme arayışında kendi yüzünü kullanıyor. İyimserlikle umutsuzluğu, geleneksellikle köktenciliği, maddeyle fikri yüzleştirerek görsel bir bellek oluşturan Popov, okuduklarımız ve düşündüklerimizin zihnimizde/beynimizde olan etkisiyle, gördüklerimizin ve hislerimizin görsel baştan çıkarıcılığını karşılaştırıyor.

Victor Sydorenko sergide “Zaman Kapsülü” adı altında, üç ayrı dönemden fotoğraf çalışmalarını sergiliyor: “Zamanın Değirmentaşları”, “Doğrulama”, “Kimliksizleştirme”. Victor Sydorenko yeni bir seviyede sosyal iletişim başarabilmek için, totaliter bakış açısından kurtulabilmek amacını denemek üzere, zaman ve bellek başlıklı temalara değiniyor.

Bilinçsizliğin Hafızası, 17 Eylül 2019 tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

Açılış: 10 Eylül Salı Saat: 18.00 – 21.00

Piramid Sanat
Feridiye Cad. No:25 Taksim/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı