ETKİNLİKLERSERGİ

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Sergi – “AVNİ LİFİJ. ÇAĞININ YENİSİ”

“AVNİ LİFİJ. ÇAĞININ YENİSİ” SERGİSİ SABANCI HOLDİNG’İN KATKILARIYLA SABANCI ÜNİVERSİTESİ SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE

1914 Kuşağı’nın özgün temsilcilerinden Avni Lifij’in, çok yönlü üretimine ışık tutan ve çağının düşünsel sorunlarına odaklanan sergisi 15 Ekim’de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), çok yönlü üretimi ve sanatına getirdiği kavramsal çerçeveyle Türk resim tarihinde özgün bir yere sahip olan Avni Lifij‘in (1886-1927) az bilinen dünyasını yansıtan bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sabancı Holding’in katkılarıyla 15 Ekim’de açılacak sergi, daha çok poşadları ve alegorik eserleriyle tanınan Lifij’in sanat eleştirisi ve düşüncelerini içeren yazılarını, fotoğraf alanlarındaki çalışmalarını ve dekoratif sanatlardaki öncü rolünü de aydınlatarak, onun sanatı ve hayatına ayrıntılı bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Kırmızı Kitaplı Otoportre Tuval üzerine yağlıboya 45,5 x 63 cm Belkıs & Erdal Aksoy Koleksiyonu

Türk resim sanatının büyük ustalarını tüm yönleriyle tanıtmaya odaklanan ve geçtiğimiz yıllarda yine Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleşen “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” ve “Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez” sergilerinin devamı niteliğindeki “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisinde ise sanatçının aynı zamanda öncü bir eleştirmen-yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalar, poşadlar, otoportreler, manzara, çizim ve desenlerinden oluşan 800’ü aşkın eseri ilk kez bir araya getirilerek sergilenecek.

Alegori, 1917 Tuval üzerine yağlıboya 160,5 x 200 cm MSGSÜ İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonu / Env. no 881/5486

Sanatçının ailesi tarafından titizlikle saklanan aile koleksiyonu ve arşivleriyle birlikte SSM Koleksiyonu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonu, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve Milli Kütüphane’deki eserlerin ve sanatçı tarafından kaleme alınmış yazıların ilk kez yan yana geleceği “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi, sanatçının yazı alanındaki zengin üretimini de gözler önüne serecek, sanat eleştirisi, şehircilik, kültür politikaları ve sanat kuramını içeren geniş bir yelpazeye yayılan, Osmanlıca ve Fransızca kaleme aldığı yazılar ve felsefe çevirileri sergi kapsamında müze ortamına taşınacak.

Harika Sirel Lifij’in Portresi, 1922 Ahşap üzerine yağlıboya 46,3 x 37,8 Ayten & İ. Şazi Sirel Koleksiyonu

Belgesel gösterimleri, konferanslar, sergi turları ve çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla Avni Lifij’in sanatı ve hayatının derinlemesine ele alınacağı sergi kapsamında sanatçıya dair bir kaynak kitap niteliği taşıyacak ve onun çok yönlü üretimine dair makalelerin, eserlerinden geniş bir seçkinin ve hayat hikâyesinin yer alacağı bir sergi kataloğu da hazırlanacak.

İsimsiz Karton üzerine karakalem 20,5 x 26,5 cm Banu Aksoy Tarakçıoğlu Koleksiyonu

“Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi 15 Ekim 2019 – 12 Ocak 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Ana Görsel: 5 Kız Kulesi Tuval üzerine yağlıboya 42,5 x 69 cm Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu Env. no 200-0136

Türbe Duralit üzerine yağlıboya 28 x 46 cm Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu Env. no 200-0138
Alegori Mukavva üzerine yağlıboya 46 x 38,5 cm Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu Env. no 200-0119
Testili Genç Kız / Young Woman with Pitcher Kâğıt üzerine füzen / Charcoal on paper 47 x 30,5 cm Belkıs & Erdal Aksoy Koleksiyonu / Collection
Etiketler

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı