SANATTANTİYATROTİYATRO OYUNLARI

“Bandırma Vapuru” yolculuğuna devam ediyor!

Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği “Bandırma Vapuru” oyunu yolculuğuna devam ediyor.

Bandırma Vapuru’nu Türkiye’nin kurtuluş ve kuruluşu ile simgeleştiren oyun, Bandırma Vapuru’nun Türkiye ile birlikte yolculuğuna devam ettiğini anlatıyor. Atatürk’ün milli mücadele için Samsun’a çıkışının yüzüncü yılında, kurtuluş mücadelesini başlatmış kahramanlarına saygının ifadesi olan oyun, seyircilere duygu dolu anlar yaşatıyor ve o günlere götürüyor.

Bandırma Vapuruna çok farklı bir açıdan yaklaşan oyun özellikle Cumhuriyet ile Bandırma Vapuru arasında güçlü bir bağ kuruyor ve Cumhuriyetin devamlılığı fikrine önemli bir vurgu yapıyor.. Oyun, hikâyesi ve sunumu ile Kurtuluş Mücadelesini başlatan kahramanlara saygıyı hatırlatıyor.

Duru Tiyatrosu’nda sahnelenen oyunda, tiyatro oyuncusu Gamze Yarka ve Gazeteci Nazım Alpman da izleyenler arasındaydı.

Oyun Özeti

Bandırma Vapuru bir semboldür! Bir başlangıç! Bir ideal! Bandırma Vapuru; Cumhuriyet ateşinin nefesidir, özü, kıvılcımı! Bandırma Vapuru; Türkiye Cumhuriyeti’nin ta kendisidir! Yüzüncü yılını idrak ettiğimiz Milli Mücadele ateşinin başlangıç noktası olan Bandırma Vapuru ve Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkışını; bir teşekkür, bir minnet ve ulusumuzun tamamına bir hediye olarak sahneye taşıyor ve Cumhuriyetimizi selamlıyoruz! Yüzüncü yılın ateşinin sadece bir günde değil, ortak bir milli şuurla daimi ve kalıcı coşkusunu perçinlemek adına tüm Milli Mücadele Kahramanlarımızı selamlıyor ve onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz! Bandırma Vapuru ile yıllarca sürmesi gereken milli şuuru ve hatırasını daimi kılmak istiyoruz! Sadece 19 Mayıs günü değil, Samsun’a ayak basmanın sonsuz yürüyüşte daimi suretle akıllara mıh gibi kazınmasını istiyoruz! Her gün Samsun, her gün Bandırma Vapuru ve her gün Türkiye Cumhuriyeti demek istiyoruz!

Bandırma Vapuru eserimiz bir birliğin, bir bütünleşmenin ve aydınlanmanın sembolüdür! Milli şuuru, gerçek vatan sevgisini ve fedakarlığı anlatır! Ulus bilincini ilerici ve evrensel bir yaklaşımla vurgular! Bir ve bütün olmayı, birlikte hareket etmenin ulus doğurduğunu vurgular! Yerelden çıkan fikrin, ulusal düzeydeki yansımasını ve evrensel değerlere ulaşmasını anlatır! Tüm dünyaya örnek olan Türkiye Kurtuluş ve Kuruluş Destanı’nı yine onun hak ettiği ölçüde destansı bir anlatımla seyirciyle buluşturur!

Tarihimizin dönüm noktasını temel alan Bandırma Vapuru oyununda, düşle gerçek, hayal ile ideal buluşurken, seyirciyi çokça gülümsetecek ve düşündürecek noktalar dikkat çekiyor!

Oyunun Kadrosu:

Tiyatro Grubu : Teatro Rudius
Oyun Adı : Bandırma Vapuru
Yazan ve Yöneten : Kosta Kortidis
Özgün Müzik : Altuğ Akınsel
Dekor : Batuhan Bozcaada
Kostüm : Fadim Üçbaş
Görsel Tasarım/Fotoğraf : Aydan Çınar
Perde Sayısı : 2 perde
Süre : 120 dakika

Oyuncular :
Akın Kaplan – Ali Karagöz – Alişan Özkan – Aslı Çelebi – Bahadır Cihat Aygen – Emre Buldum – Kosta Kortidis – Merve Akaydın – Okan Şevket  Duman – Özdemir Çiftçioğlu – Sinan Çelik

Gelecek Program

28.02.2020 Cuma / 20:30
Atacan Sanat Merkezi / İstanbul

06.03.2020 Cuma / 20:00
Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi / Kocaeli

01.04.2020 Çarşamba / 20:30
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi / İstanbul

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı