ETKİNLİKLERKÜLTÜREL MİRAS

Tütün Deposu Söyleşi – Talât Ulusoy ‘Gölgeler ve Hakikat: İzmir Üzerinden Bir Yüzleşme’

Türkiye’de hatırlama kültürünün gelişmesi için çalışmalar yapan Yüzleşme Atölyesi’nin yürütücüsü Talât Ulusoy, 1922 yılında meydana gelen İzmir Yangını üzerine yapacağı Gölgeler ve Hakikat başlıklı konuşmasında, yangınla birlikte kaybolan Smyrna kültürünü, mülkiyeti el değiştiren malların akıbetini ve savaş sonrası bölgede gerçekleşen demografik değişimin günümüze kadar ulaşan etkilerini inceleyecek.

Ulusoy’un 1990 yılından beri kendi çabalarıyla oluşturduğu kişisel arşivinde İzmir ve çevresinin yangın öncesi ve sonrası durumuyla ilgili sayısız belge ve fotoğraf bulunuyor. Ulusoy, bu arşivden yararlanacağı konuşmasında Evangeliki Okulu, Takfor Efendi Yalısı, Esir Hanı gibi hafıza mekanlarının hatırası ışığında İzmir’e, sıfırlanan bir geçmiş üstüne inşa edilmiş bir şehir olarak bakacak.

Gölgeler ve Hakikat: İzmir Üzerinden Bir Yüzleşme
Talât Ulusoy
26 Mart 2019, DEPO 19:00

Talât Ulusoy Hakkında:

1948 yılında İzmir’de doğan Talât Ulusoy, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini 1974 yılında Ege Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamlayan Ulusoy, 1990’da Türkiye’nin ilk legal komünist partisi olan Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nin kuruluşunda yer aldı. 2009 yılında, Türkiye’de yakın tarihle yüzleşme bilincinin yaygınlaşması amacıyla Yüzleşme Atölyesi’ni kurdu. 2017’de Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği İzmir ve Çevresi: Toplumsal Değişimin Yüz Yılı başlıklı konferansın katılımcılarından olan Ulusoy’un son dönemde yayınlanan yazıları arasında “Spartalıyanlar ve Kordon’daki Konak” (Toplumsal Tarih, 2016), “İzmir’in Hafızası” (Birikim Dergisi, 2017) ve “İzmir’in 6-7 Eylül’ü” (Agos Gazetesi, 2018) bulunmaktadır.

Arşivden Sonra konuşma serisi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı