SANATTANTİYATRO

“Ev Yapımı” İlk Eylemini Yaptı!

Mask-Kara Tiyatrosu ve Komşuda Tiyatro işbirliğinde hazırlanan “Ev Yapımı” adlı oyun Dünya Prömiyerini dün akşam Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. 

Tiyatroseverlerin ilk oyunda yoğun ilgi gösterdiği “Ev Yapımı” adlı oyun, bu sezon çok konuşulacak oyunlardan olacak. Çok hassas ve önemli bir konuyu sahneye taşıyan oyunda kadının bakış açısı ve yaratıcılığını anlatılıyor.

İlk bakışta şen şakrak, kendi zevkine düşkün kadınların günlük yaşantısını anlatan müzikli, eğlenceli tek perdelik oyun, o şamatanın içinden bir anda vicdanlara sesleniyor. Kadın zekâsı ve yaratıcılığı ile sahneye toplumsal sorunlar geliyor ve seyirci bu sorunlarla yüzleşiyor. Konunun işlenişi, sahnelenişi ile dikkat çekici bir oyun.

Oyunun Konusu: 

“Ev Yapımı” adlı oyun, kadınların  tüm çaresizliğine karşın, yine de çareyi kendinde buluşunu, çıkış yolunun her zaman var olabileceğini bize gösteren bir eylemlilik hali olarak  karşımıza çıkmaktadır.

Oyunun yazarı, Şenay Tanrıvermiş, hüzünle mutluluğu yan yana getirmiş ve bir o kadar da eğlenceli karakterler yaratmış. Oyunda kahkahalar sizi alıp götürürken diğer yandan da bu toplumsal mesele üzerinde düşündürdüğünü fark edeceksiniz. Çok gülüp çok eğleneceksiniz. Tabii bir o kadar da hüzünleneceksiniz. Oyunumuzun varlık  biçimi sizi başka diyarlara alıp götürecek.

Ev Yapımı, hiçbir şey yapma gereği duymazken bile, içinde duyumsadığı küçük çığlığı ve, bastıramadığı isyanını eyleme dökmek üzere evde toplanıp harekete geçen üç kadının hikayesi.

Üç rezidans kadını; acılı annelerin feryatları ve bitmek bilmez kadın cinayetlerine karşı tepkilerini isyana dönüştürüp protesto etmeye karar verirler ve bu amaçlarını gerçekleştirmek üzere ev yapımı modelinde eylem yapmak üzere toplanırlar.  Korku, panik ve acı halleri eğlenceli başlayan, gerçekle yüzleştikleri an acıya dönüşen günümüz insanının trajedisini anlatılmaktadır aslında oyunda.

Yakın zamanda yapım ortağı Mask-Kara Tiyatro’nun 25. Yılında, Su Gösteri Sanatları Sahnesinde oyunun galası yapılacaktır.

Oyunun Künyesi 

Oyuncular : Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu, Hülya Karakaş, Ayşenur Nuhoğlu, Mert İşcan

Yazan: Şenay Tanrıvermiş,  Yönetmen: Hülya Karakaş, Müzik: Kaan Nuhoğlu, Koreografi: Ziver Armağan Açıl, Dekor-Kostüm Tasarımı: Filiz Tarlabaşı, Efekt Tasarımı: Nesin Çoşkuner, Yönetmen Yardımcısı: Eylül Başoğlu – Rojda Karakuş, Oyun Fotoğrafları: Murat Çerkeşoğlu, Afiş Tasarım: Damla Nur Kınık, Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

Gelecek Program:

05/10/2018 Saat 20:30 Su Gösteri Sanatları Sahnesi

06/10/2018 Saat 20:30 Su Gösteri Sanatları Sahnesi

14/10/2018 Saat 19:00 KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

20/10/2018 Saat 20:30 Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi

21/10/2018 Saat 20:30 Kültür Merkezi – Nazilli

22/10/2018 Saat 20:30 Milas Toplantı ve Düğün Salonu

23/10/2018 Saat 20:30 Heredot Kültür Merkezi-  Bodrum

Haber- Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu