ETKİNLİKLERSERGİ

Francesca Biondi, ‘Doğuya Doğru’ İle Artizan Sanat’ta

Beyoğlu Belediyesi Artizan Sanat’ın 2024 yılı ilk etkinliği İtalyan sanatçı Francesca Biondi’nin ‘Doğuya Doğru’ sergisi olacak.
Proje sanatçının Asya’ya tek başına ve yaptığı yolculuğun hikâyesini anlatan gezici bir sergi.
Amaç varış yeri değil yön.
Mart 2018’den Ocak 2020’ye kadar yaklaşık iki yıl süren seyahat Türkiye, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Çin, Vietnam, Laos, Kamboçya, Tayland, Myanmar, Hindistan, Nepal ve Pakistan’la birlikte 15 ülkeyi kapsadı.

Sanatçı, doğduğu yer olan Güney İtalya ile Doğu arasındaki kültürel boşlukları ve peyzaj özelliklerini daha iyi anlamak için yolculuğa çıkmaya karar verdi. Toplumsal yaşam geleneklerinin ve doğayla saygılı ilişkinin hâlâ var olduğu, otantik ve ticari veya turistik amaçlarla yapay olmayan yerler arıyordu ve hala arıyor.

Biondi, bu yolculuğunu resim üzerinden anlatıyor. Çünkü resim, anılarının bilinçli ve bilinçdışı içeriğini işleyip iletmesini, sanatın evrensel dili sayesinde hikayesini herkesle paylaşabilmesini sağlıyor. İstediği tasvir ettiği konuların sembol ve renklerini gözlemleyerek karşılaştığı mekanları hayal etme konusunda geniş bir imkân sunmak. Amaç ziyaretçilerin resimleri yapılan, günlük yaşamlarında anlatılan yerleri ve kişileri keşfetmesi, tanımış hissine kapılması.

Sanatçının gezici sergi projesi, İtalya’daki ilk performansından sonra, Doğu ile Batı arasındaki bağlantıları keşfetmeye devam etmek için şimdi Asya’da devam ediyor. Sergi boyunca yapılacak Sanatçı Konuşmalarının amacı bu bağlantıları keşfedebilmek, yerel halkın katkılarından ve siz katılımcıların izlenim ve meraklarından yola çıkarak seyahat deneyimine ilişkin ilham vermektir.

Francesca, başkalarıyla tanışmak, dünyaya ve kendisine dair bakış açısını genişletme fırsatı sunan bu projeyi kendisi için değerli bir hediye olarak görüyor ve bu yolculuğu izleyicilerle birlikte yaşamayı diliyor.

Francesca Biondi, 'Doğuya Doğru' İle Artizan Sanat’ta

DOĞU’YA DOĞRU “TOWARDS EAST”
Francesca Biondi Gezici Resim Sergisi
Açılış: 6 Ocak Cumartesi Saat:16.00
Sergi Süresi: 06 – 20 Ocak 2024
Sanatçı Konuşmaları:
6 – 13 – 20 Ocak Cumartesi, Saat:16:00

Artizan Sanat
Şehit Muhtar Mah. İstiklal Cad. Mis Sok. No:3,
Beyoğlu/İstanbul

Francesca Biondi, 'Doğuya Doğru' İle Artizan Sanat’ta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu