SANATTAN

Galeri Duvarları Kıpraşırsa…

Ayşe Erkmen’in Kıpraşım&Ripple sergisi Dirimart Dolapdere’de açıldı.

Dirimart’ın Dolapdere’deki galerisi sanatçı Ayşe Erkmen‘in mimari müdahaleleri ile yeniden düzenlendi. Sanatçı galerinin mevcut halinin mimari verisini analiz ettikten sonra adeta yeniden inşa ederek galeriyi bir sergileme mekanı olmaktan çıkarıp bir yapıta dönüştürdü. Sanatçının tasarımıyla eklenen duvarlar harekete geçerken duvarlardan kopan parçalar mekan içinde savrularak mekanı heykelleştiren şekilde yerleşiyor.

Mekana özgü işleriyle dikkat çeken sanatçı Ayşe Erkmen, Dirimart Galeri’yi yeniden konumlandırarak seyirciyi mekan üzerinde düşünmeye itiyor. Sanatçı galerinin mimarı planını yeniden yorumlarken, onu dönüştürme niyetleri üzerine ipuçları veren metal heykeller de eşlik ediyor. Galerinin yer aldığı ana caddenin Panagaltı’dan ulaşım aksında dile geldiği bir ses yerleştirmesi de fiziksel olarak mekâna yakınlaşma ve ondan uzaklaşma anlarını sergi alanının içine taşıyor.

‘Ayşe Erkmen Sanatı’yla ilk kez karşılaşanların farklı bir deneyim yaşayacağı ve alışılmışın dışında farklı bir mekanda sosyalleşmenin izlerini taşıyan bu sergiyi Dirimart Dolapdere‘de 14 Mayıs 2017 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Dirimart Dolapdere
Irmak Cad. No: 1-9 Dolapdere/İstanbul

Ayşe Erkmen Kimdir?

AYŞE ERKMEN (1949, İstanbul) 1977 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında DAAD Uluslararası Sanatçı Programı (Berliner Künstlerprogramm) ile bir yıllığına Berlin’e giden Ayşe Erkmen, 1998-1999 yılları arasında Kassel Sanat Akademisi’nde Arnold Bode Profesörü, 2000-2007 yılları arasında da Frankfurt Staedelschule’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2002 yılında, Almanya’nın Hessen eyaletinde Maria Sybilla Merian ödülüne layık görüldü.

Ayşe Erkmen, Berlin ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor, 2010 yılından bu yana Münster Kunstakademie’de ders veriyor. Erkmen’in işleri, aralarında 2., 3. ve 13. İstanbul Bienalleri; 54. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu; Münster Sculpture Project, Shanghai, Berlin, Gwangju, Sharjah; Scape Bienalleri, Folkestone ve Echigo Tsumari Trienalleri’nin de bulunduğu birçok uluslararası sergide gösterildi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı