SANATTAN

Galeri Zilberman’dan Genç Sanatçılara Davet!

Genç sanatçıları desteklemek ve görünürlük kazandırmak amacıyla Galeri Zilberman tarafından her yıl düzenlenen ‘Genç Yeni Farklı’ seçkisi 7. edisyonunu oluşturmak üzere genç sanatçıları davet ediyor!

Galeri Zilberman tarafından ülke genelinde yapılan açık çağrıyla duyurulan ve gençlere destek amaçlı olarak gerçekleştirilen ‘Genç Yeni Farklı’, her sezonun son sergisi olarak düzenleniyor. Herhangi bir konu veya malzeme kısıtlamasının olmadığı seçki 35 yaş altındaki sanatçıların çalışmalarını kabul ediyor. Genç sanatçıları desteklenmesi amacıyla maddi bir teşvik desteğinin de yapıldığı sergi ‘Genç Yeni Farklı’ adıyla, Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da izlenebilir.

Yurt genelinde açık çağrı sonucu yapılan başvurular bu sene, başkanlığını Gülçün Aksoy’un yapacağı Fatih Aydoğdu, Shulamit Bruckstein Çoruh, Ömer Özyürek ve galeriyi temsilen Burçak Bingöl’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Çalışmaları seçilen sanatçılara 500 TL destek ödemesinin de yapılacağı seçki Genç Yeni Farklı-VII  adıyla Temmuz ayında Galeri Zilberman’ın Mısır Apartmanı’ndaki galeri mekanında sergilenecek.

SON BAŞVURU: 20 Mayıs 2016

GENÇ YENİ FARKLI – 2016

Başvuru Şartnamesi

Yarışmaya Katılma Koşulları

 • Yarışma her tür sanatsal malzeme ve stile açıktır.
 • Sanatçıların 1 Ocak 2016 tarihinde 35 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir
 • 2015 yılında gerçekleştirilen Genç Yeni Farklı-VI yarışmasına katılıp eserleri sergilenmeye değer görülenler, bu yıl yarışmaya katılamazlar.

Başvurular için Yapıtların Sunumu ve Teslimi

 • Sanatçı tek bir yapıt önermeli ve bu yapıtla birlikte en fazla 5 yapıttan oluşan bir portfolyo sunmalıdır
 • Başvuru, CD, DVD olarak galeriye teslim edilmeli veya wetransfer vb. aracılığı ile gyf@galerizilberman.com adresine gönderilmelidir. (Lütfen sadece birini tercih ediniz)
 • Çalışmalarla ilgili görseller, künye bilgileri ile birlikte .jpeg veya .pdf formatında ve toplam en fazla 5MB boyutunda olmalıdır.
 • Sanatçının özgeçmişi ve iletişim bilgileri (telefon, e-posta, adres) aynı dosyada  bulunmalıdır
 • CD/DVD’lerin üzerinde adayın ismi ve “Galeri Zilberman- Genç Yeni Farklı 2016” ibaresi yer almalı ve yine aynı bilgilerin olduğu bir zarf içerisinde teslimi yapılmalıdır. Eğer başvuru internet ortamından yapılacaksa aynı bilgilerin e-postada belirtildiğinden emin olunuz.
 • Teslim edilen CD/DVD’lerin iadesi yapılmayacaktır
 • Teslim için son tarih 20 Mayıs 2016’dır. Bu tarihi, posta gecikmesi ya da herhangi bir başka mazeret ile geçiren adayların başvurusu kabul edilmeyecektir
 • Seçilen eserlerin galeriye teslimi ve sergi sonunda galeriden geri alınması sanatçının sorumluluğundadır.
 • Önerilen eser Genç Yeni Farklı –VII sergisi boyunca başka hiç bir yerde sergilenemez.

Teslim adresi:

Genç Yeni Farklı-2016
Galeri Zilberman
İstiklal Caddesi Mısır Apt.
No 163 K:3 D:10
Beyoğlu İstanbul 34433
Tel: 0212 251 12 14

Sonuçların duyurulması

Seçici Kurul değerlendirmesini tamamladıktan sonra, sergilenmeye değer gördüğü çalışmaların sanatçıları 8 Haziran günü saat 16:00’dan itibaren galerinin web sitesinden duyurulacaktır.

Yarışmaya katılanlar bu şartnamedeki tüm koşulları kabul etmiş sayılırlar. Seçilen adaylar, Galeri Zilberman ile bu sergiye özel bir sözleşme imzalayacaktır.

Gülçin Aksoy
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans ve sanatta yeterlilik eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve ‘Halı Atölyesi’ni yürütmektedir. Aksoy, sanatsal üretimini, eğitimci kimliğinden ayırmadan, birlikte öğrenmek ve üretmek üzerine konumladı. Kişisel üretimlerinin yanında ‘Atılkunst’ kolektifi gibi bir çok ortak çalışmada yer aldı. İstanbul ve Münih’te kişisel sergileri gerçekleşen sanatçının çalışmaları, aynı zamanda yurt içi ve yurtdışında pek çok karma sergide yer aldı. Çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Fatih Aydoğdu
Fatih Aydoğdu (1963, Türkiye), İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde okuduktan sonra Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olmuştur. Çalışmalarını Viyana ve İstanbul’da sürdüren Aydoğdu, kavramsal görsel sanatçı, küratör, müzisyen ve tasarımcıdır. Çalışmalarında medya estetikleri, göç ve kimlik politikaları, dilbilimi konularına yoğunlaşan sanatçı, Türkiye dışında, Avrupa, ABD ve Asya’da birçok sergiye katılmıştır. ‘AmberPlatform İstanbul’ küratör takımı üyesidir. Küratörlüğünü yaptığı sergilerden bazıları: Commons Tense (Electriciteitsfabriek, Den Haag, Hollanda, Ekmel Ertan ile, 2012), Grenzpegel | Pressure Level – Creativity and Controversies of Migrant Music Scenes (Viyana, Avusturya, 2009-2010), Boundary Signal (Open Space – Zentrum für Kunstprojekte, Viyana, 2009), The Bone of the Tongue (MedienTurm), Diagonale Graz (Avusturya, 2005). Ayrıca 2012 yılından beri ‘amberFestival, İstanbul’un kürasyonu ve kavramsal çerçevesi üzerine çalışmaktadır. 1998’de Türkiye’nin ilk medya sanatı ve teorisi dergisi olan ‘Hat’i yayınlayan Aydoğdu’nun yazıları birçok uluslar arası kitap ve dergide yer almaktadır.

Burçak Bingöl
Burçak Bingöl (1976, Türkiye), doktora düzeyindeki sanat eğitimini 2008 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, Araştırma Görevlisi olarak çalışırken tamamladı. 1985-91 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Koro Bölümü’nü; son olarak da 2009 yılında New School, New York’ta Fotoğraf üzerine bir program bitirdi.  2006’da Hunter College, New York’ta, 2010 yılında Cura Bodrum’da misafir sanatçı olarak çalışmalarda bulundu. Arjantin, New York, Philadelphia ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çalışmalarıyla ilgili sunumlar ve atölye çalışmaları yaptı. Çalışmaları pek çok uluslararası etkinlikte gösterildi. Küratörlüğünü yaptığı üç serginin yanında, ikisi New York, biri Ankara ve son ikisi de İstanbul’da olmak üzere beş kişisel sergi açtı. Galeri Zilberman’da küratör olarak  görev  yapmakta olan Bingöl, sanatsal ve akademik çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Shulamit Bruckstein Çoruh
Shulamit Bruckstein Çoruh, Taswir projesinin kurucu direktörü, yazar, araştırmacı, filozof ve pek çok uluslararası sergi ve sanatsal araştırmanın küratörüdür. Kudüs, Berlin, Lucerne, Frankfurt ve Hamburg’da felsefe, görsel teori ve çağdaş sanat araştırması dersleri vermiştir. 2009-2010 yılları arasında Martin-Gropius-Bau (Berlin)’da ‘Taswir’ sergisinin ve 4. Uluslararası Çanakkale Bienali kapsamında ‘Atlas of Poetry’nin küratörlüğünü üstlenmiştir. Taswir atlasın mimarı ve pek çok monografi ve yayının yazarıdır. Son yayınları arasında ‘House of Taswir’ ve ‘Doing and Undoing Things’ bulunmaktadır. Berlin’de yaşamaktadır.www.taswir.org

Ömer Özyürek
Ömer Özyürek, lisans eğitimini London School of Economics and Political Science’ta Ekonomi, Uluslararası Ticaret ve Gelişimi üzerine tamamladıktan sonra, yüksek lisans eğitimini Imperial College of Science and Technology’de Finans departmanında almıştır. Halen Rasen Group’ta finans şefi olarak görev almakta ve aynı zamanda Konaktepe Elektrik Üretimi Şirketi’nin genel müdürlüğünü üstlenmektedir. Gençlik yıllarında pul, kartpostal, kibrit ve küçük oyuncak kartlarıyla başlayan koleksiyon tutkusu, 1993-2003 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu dönemi bono & hisse senedi sertifikası ve kaligrafi çalışmaları toplamaya ve 2005 yılından sonra farklı disiplinlerde çağdaş sanat koleksiyonerliğine dönüşmüştür.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı