KİTAP

‘Geleceğin Kütüphanesi’ 2114’te açılacak!

İskoç sanatçı Katie Peterson ve Oslo Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla, 2114 yılında Oslo’da açılacak ‘Geleceğin Kütüphanesi’nin ilk kitabını Margaret Atwood yazdı.

Tümü Norveç’in başkenti Oslo’da saklanacak olan proje, her yazardan yayımlanmamış ve 2114 yılında açılmak üzere biriktirilecek edebi metinleri kapsayacak. Bunun için, basılacak kitaplara gerekecek kâğıdın hammaddesini sağlayacak ağaçlar da yine 1000 adet olarak, Oslo kenti dışındaki Nardmaka yakınlarına dikilmiş bulunuyor. Bu ağaçlar 100 sene sonra ilk kez okunacak çeşitli yazarların yazılarının basılması için kağıt üretiminde kullanılacak.

Booker ödüllü yazar Atwood, projeye dahil edilmiş olmasından ötürü duyduğu onuru ifade ederken, “Proje en iyi ihtimalle insan ırkının 100 yıl daha buralarda olacağını bize bildiriyor” şeklinde konuşuyor. Projeyi şekillendirecek edebi metinler, kentte yer alan Deichman Kütüphanesi’nin yeniden tasarlanmış ofisinde saklanacak. Atwood’un proje için yazacağı eser, 2114 yılından önce okunamayacak. Ayrıca Geleceğin Kütüphanesi’nin ilk ve 2015 yazarı olan Margaret Atwood, vereceği eserle ilgili olarak, ”Ağzım fermuarla sıkıca kapalı. Sadece antik Roma’ya ait bir eser olacağını söyleyebilirim” dedi.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı