Genel

Genç İletişimciler Yarışması’nda ödül kazananlar açıklandı

30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması'nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini törende aldı.

Aydın Doğan Vakfı tarafından nitelikli medya çalışanı ve yöneticisi yetişmesine katkı amacıyla 29 yıldır düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması bu yıl ilk kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ortak girişimiyle 30. kez yapıldı.

Bu yıldan itibaren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Aydın Doğan Vakfı’nın (ADV) ortak girişimiyle düzenlenmeye devam eden Genç İletişimciler Yarışması’nın ödül töreni, Hilton İstanbul Bosphorus’ta yapıldı. 30’uncu kez düzenlenen yarışmaya, 36 üniversitenin iletişim fakültelerinden Yazılı, Görsel, İşitsel ve İnternet Yayıncılığı dallarında 486 öğrencinin 537 projeyle katıldı. Seçici Kurullar 21 üniversiteden 59 öğrencinin toplam 43 projesini ödüle değer buldu. Törende gençler, heyecanları ve projeleriyle gurur tablosu oluşturdu.

Bu yıl 30. kez düzenlenen yarışmaya bugüne kadar 20 bine yakın öğrenci 15 binden fazla projeyle başvurdu. Çağan Irmak, Güven İslamoğlu, Cüneyt Özdemir, Yağız Şenkal, Şirin Ediger ise daha önce bu yarışmada ödül alan ve bugün medyada önemli pozisyonlara gelmiş ve başarılı haberlere imza atmış isimlerin bazıları.

“Genç iletişimciler geleneksel ve yeni medya arasında köprü kuracak”

Ödül töreninde bir konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, Açılış konuşmasında “Genç İletişimciler Yarışmasını bu yıldan itibaren gazetecilik sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile beraber düzenliyoruz. İletişim sektörüne gönül vermiş gençlerimizin yoluna, artık Cemiyet ile birlikte ışık tutacak olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Sözlerine “Medya endüstrisi teknolojik dönüşümün farkında, geleneksel medya dijital medyayla bir arada yaşamayı öğrenmeye çalışıyor. Medyanın dikkate alması gereken temel bir konu var; değerli içerik oluşturmak. Değerli içerik aynı zamanda kalite, sorumluluk, güvenirlik gibi kavramları da içinde barındırıyor.” Diyerek devam eden Dogan Yalçındağ Genç iletişimcilerin geleneksel ve yeni medya arasında köprü kurulmasında büyük rol oynayacağını vurgulayarak, gençlere, “Başarının temel sırrı, sevdiğiniz bir işte çalışmak ve işinizi tutkulu bir şekilde yapmaktır. Ne mutlu size ki severek yapacağınız bir meslek seçmişsiniz… Şimdi sıra, bu meslekte başarılı olarak, adınızı Türk medya tarihine yazdırmakta… Başarıyı istemeli ve vazgeçmemelisiniz. Kendinize inanın ve güvenin. Çünkü biz size inanıyor ve güveniyoruz” diye seslendi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto: “Dürüst yapıldığında gazetecilik çok onurlu bir meslektir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise 30. Genç İletişimciler Yarışması’na katkıda bulunmaktan mutlu olduklarını belirterek genç gazeteci adaylarına seslendi: “Medyanın genel anlamda içinde bulunduğu farkındasınız. Çok iyi günler geçirmiyoruz. Gazeteci olarak da asla umudumuzu kaybetmiyoruz. Çünkü zaman zaman dile getirdiğimiz eski dönemlere bakınca pek çok darbe, sıkıntı geçirdi bu ülke. Ama gazetecilik hepsinden yüz akıyla çıkmayı başardı. Yine öyle olacağını düşünüyorum. Genç gazeteci adayı arkadaşlarıma sorgulayan, irdeleyen bir dil edinmelerini diliyorum, çok okumalarını tavsiye ediyorum. Türkiye ne çekiyorsa cehaletten çekiyor. Bugün laik Cumhuriyeti’n özlemini çekiyoruz, demokrasinin özlemini çekiyoruz. Gazeteciler olarak duruşumuzdan hiç ödün vermiyoruz. Sizin de bu onurlu mesleği seçtiğinizde size ‘Bu zamanda gazetecilik yapılır mı?’ diyecekler. Dürüst yapıldığında, evrensel gazetecilik ilkelerine uygun yapıldığı zaman çok onurlu bir meslektir gazetecilik. İçine girdiğiniz zaman göreceksiniz. Ödül kazanan tüm genç arkadaşlarımı kutluyorum.”

Genç iletişimcilerin mutluluk ve heyecan dolu günü

İletişim Fakültesi Lisans öğrencilerinin 2018 – 2019 ders yılında yaptıkları çalışmalarla katıldıkları yarışmanın ödül törenine; Aydın Doğan Vakfı’nın Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, TGC Başkan Yardımcısı ve Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu BaşkanıHakan Güldağ, Genel Sayman Ahmet Özdemir, TGC Yönetim Kurulu üyeleri CNN İstihbarat Şefi Göksel Göksu, TRT İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz, Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş ve Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu, TGC Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen, NetD Müzik Genel Müdürü Feride Başbuğ, Hürriyet Gazetesi Yazarları Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök, TGC Denetim Kurulu Üyesi Engin Başcı, TGC Balotaj Kurulu üyeleri Haşmet Yavuz, Serkan Ocak,kıdemli üyeler Faruk Bildirici, Garbis Özatay, Uğur Gürtunca, Mehmet Gündüz, Kenan Akın, Engin Köklüçınar, Naci Karaman, Murat Erdin, Olay Tan, Handan Barlas ve Baturhan Koçak’ın yanı sıra rektörler, dekanlar, gazeteciler, öğretim görevlileri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

Sunuculuğunu Şule Zeybek’in yaptığı 30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde öğrenciler büyük heyecan yaşadı. Yarışma kategorilerinde birincilik ödülü sahibi olan tüm öğrenciler Ödül Heykelciği ile 1.000 TL para ödülünün yanı sıra 500 TL değerinde Hepsiburada hediye çeki; ikincilik ödülü sahibi olan tüm öğrenciler Ödül Heykelciği ile 300 TL değerinde para ödülü ve 150 TL Hepsiburada hediye çeki; üçüncülük derecesine sahip öğrenciler de Ödül Heykelciği ile 200 TL para ödülü ve 100 TL Hepsiburada hediye çekinin sahibi oldular. ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ Ödülüne değer bulunan katılımcılar ise Ödül Heykelciğinin yanı sıra 1.000 TL’lik para ödülü ve 500 TL Hepsiburada hediye çeki almaya hak kazandı.

Ayrıca Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Grubunun iş birliği ile yarışmanın birincilerinden seçilecek toplam 5 öğrenci, yaz ayı içinde NetD, Slow Türk, Hürriyet Emlak, Doğan Kitap ve Doğan Burda’da 1 aylık staj yapma imkanına sahip olacak.

Törenin sonunda ödül kazanan üniversitelerin iletişim fakültelerinin dekanlarına ADV Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ ve TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş anı plaketi verdi.Tören toplu fotoğraf çekimi ve ikramla son buldu.

30. TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ AYDIN DOĞAN GENÇ İLETİŞİMCİLER YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER VE PROJELERİ

YAZILI DAL

Haber-Haber Araştırma kategorisindeki birincilik ödülü Aydın Doğan Vakfı’nın Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından verilirken, kategoride ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren öğrenciler ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın elinden aldı.

Haber ve Haber Araştırma

BİRİNCİLİK Çukurova Üniversitesi Sudet KaragözAlper, Venhar Hanım ve SMA hastaları

İKİNCİLİK Çukurova Üniversitesi Asım ÇetinKaraisalı Tarım Emekçileri

ÜÇÜNCÜLÜK İstanbul Aydın ÜniversitesiSebahat Çağla KaraKakava Şenliği -Oynamaya Geldik Oynamaya

Röportaj

Yazılı dalın “Röportaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini TGC Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen ve TGC Başkan Yardımcısı ve Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk verdi.

BİRİNCİLİK İstanbul Arel Üniversitesi Burak Toprak Göçmen Cenneti

İKİNCİLİK Çukurova Üniversitesi Çağdaş Ak Silinen bir geçmişin üstüne yeni bir yaşam

ÜÇÜNCÜLÜK Yeditepe ÜniversitesiUmut Barış Güntav Günde en az beş-altı ölü yıkıyorlar

Mizanpaj

Yazılı dalın “Mizanpaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ verdi.

BİRİNCİLİK Çukurova Üniversitesi Çiğdem Akdoğan Anlatı

İKİNCİLİK İstanbul Üniversitesi Beste Budan Fotoğraf(t)a Sonsuz bir Ara

ÜÇÜNCÜLÜK Gümüşhane Üniversitesi Gizem Temir Öğrencilerin Bilgi Deposu

Fotoğraf

Yazılı dalın “Fotoğraf” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini TGC Genel Saymanı Ahmet Özdemir verdi.

BİRİNCİLİK Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Tınıstan Temircan Uulu ‘Lenin ile bayram namazı’

İKİNCİLİK Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Guliza Urustambek kızı ‘apokaliptik’

ÜÇÜNCÜLÜK Ondokuz Mayıs Üniversitesi Açelya Kaynar Sonsuz

Spor

Yazılı dalın “Spor” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök verdi.

BİRİNCİLİK Gümüşhane Üniversitesi Batuhan Atalar Gümüşhane’nin sporcu fabrikası

İKİNCİLİK Erciyes Üniversitesi Tuğçe Özdemir Hem Futbolu Hem Sanatı ile Dünyaca Ünlü; Asamoah Gyan

ÜÇÜNCÜLÜK Çukurova Üniversitesi Mehmet Şahutoğlu Cem Dizdar’la spora manşet attık futbol bizi anlatıyor

GÖRSEL DAL

30. Türkiye Gazeteciler Cemiyet, Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması ikinci ana dalı olan görsel dalın televizyon haberi ödüllerini TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi.

Televizyon Haberi

BİRİNCİLİK Marmara Üniversitesi Buse ErelÇağın Yeni Hastalığı “NOMOFOBİ”

İKİNCİLİK Fırat Üniversitesi Mücahit Demir samanlıktan okul

İKİNCİLİK Fırat Üniversitesi Zenün Yeşil samanlıktan okul

İKİNCİLİK Fırat Üniversitesi Müslüm Demirtaş samanlıktan okul

ÜÇÜNCÜLÜK İstanbul Üniversitesi Simge Erten Kadına Saygı Minibüsü

Belgesel

Görsel dal belgesel kategorisi ödülleri TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı tarafından verildi.

BİRİNCİLİK Gümüşhane Üniversitesi Abdurrahman Demir Pembe Kimlik

BİRİNCİLİK Gümüşhane Üniversitesi Tolunay Tekmek Pembe Kimlik

BİRİNCİLİK Gümüşhane Üniversitesi Kader Kızılateş Pembe Kimlik

İKİNCİLİK Bahçeşehir Üniversitesi Cedaynur Avcı Güvercinler Gideli

İKİNCİLİK Bahçeşehir Üniversitesi Zelal Çelik Güvercinler Gideli

İKİNCİLİK Bahçeşehir Üniversitesi Meltem Beşiktaş Güvercinler Gideli

İKİNCİLİK Bahçeşehir Üniversitesi Yasmin Nayal Güvercinler Gideli

ÜÇÜNCÜLÜK Mersin Üniversitesi Ahmet Petek Barê Mı Gıran O (Yüküm Ağır)

Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar Özel Ödülü:

Bu yıl da Genç İletişimciler Yarışması’nda “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” belgesel ödülünü kazanana TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı verdi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Aydana Topçubaeva Ayana

Kısa Film

“Kısa Film” kategorisindeki ödülleri Program Yapımcısı Aslı Öymen verdi.

BİRİNCİLİK Erciyes Üniversitesi Nuran Püsküllü İkame

İKİNCİLİK İstanbul Şehir Üniversitesi Ramazan Kılıç Depo İşçileri

ÜÇÜNCÜLÜK Erciyes Üniversitesi Osman Çakır Rötar

Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar Özel Ödülü:

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” kısa film ödülünü kazanana yine Program Yapımcısı Aslı Öymen verdi.

Ege Üniversitesi Ekrem Özgenç Çizgilerin Dışında

İŞİTSEL DAL

Yarışmanın diğer ana dalı olan işitsel dalda Radyo Haber Spikerliği ödüllerini kazanan öğrencilere Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök tarafından verildi.

Radyo Haber Spikerliği

BİRİNCİLİK Çukurova Üniversitesi Çağrıbey Çakır Radyo Atina

İKİNCİLİK Selçuk ÜniversitesiSercan Eryiğit Yerel Seçim Rehberi

ÜÇÜNCÜLÜK Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Nazmiye Aksaya Dünya Turu

ÜÇÜNCÜLÜK Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Şahin Tarlabölen

Dünya Turu

Radyo Programcılığı

İşitsel dal Radyo Programcılığı kategorisi ödülleri TGC Yönetim Kurulu Üyesi ve CNN Türk İstihbarat Müdürü Göksel Göksu tarafından verildi.

BİRİNCİLİK Selçuk Üniversitesi Emre OcakAksanlı Melodiler

İKİNCİLİK Erciyes Üniversitesi Asker Aker Mevsim ve Enes’ in Maceraları

İKİNCİLİK Erciyes ÜniversitesiŞeyma Nur Erbay Mevsim ve Enes’ in Maceraları

ÜÇÜNCÜLÜK Yeni Yüzyıl Üniversitesi Ferdi Akdoğan Gezgin Çerçici

İNTERNET YAYINCILIĞI

İnternet yayıncılığı dalındaki İnternet Sitesi kategorisinde yarışan genç iletişimcilere ödülleri diken.com.tr kurucusu Harun Simavi tarafından verildi.

İnternet Sitesi

BİRİNCİLİK Selçuk Üniversitesi  Şahin Bingöl Evrene Yolculuk

BİRİNCİLİK Selçuk Üniversitesi Osman Ünal Evrene Yolculuk

BİRİNCİLİK Selçuk Üniversitesi Osman Berat Açık Evrene Yolculuk

İKİNCİLİK Üsküdar Üniversitesi Sema Kahriman Veriyle

ÜÇÜNCÜLÜK Anadolu Üniversitesi Onur Kenar Portfolyo Gezegeni(m)

Blog

Blog kategorisinde yarışan öğrencilere ödülleri TGC Yönetim Kurulu Üyeleri, Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş ve TRT İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz tarafından verildi.

BİRİNCİLİK Selçuk Üniversitesi Musa Emir ŞenSiyahlı Yönetmen

BİRİNCİLİK Selçuk Üniversitesi Recep Demirci Siyahlı Yönetmen

İKİNCİLİK Üsküdar ÜniversitesiNilay Tuğçe Bostancı Hayata Dair Hikayem

ÜÇÜNCÜLÜK Anadolu Üniversitesi Onur Kenar Anime Stüdyo

Sosyal Medya Projesi

Sosyal medya projesi dalında kazananlara ödülleri TGC Genel Sekreter Yardımcısı, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve TGC Yönetim Kurulu Üyesi, Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu tarafından verildi.

BİRİNCİLİK Erciyes Üniversitesi Yasin Özkan Dijital Türk

İKİNCİLİK Selçuk Üniversitesi Mustafa Mete Karakuş YouTube Haber TV

ÜÇÜNCÜLÜK Üsküdar Üniversitesi Meliha Balaman Üsküdar’da Hediye Var

ÜÇÜNCÜLÜK Üsküdar Üniversitesi Muhammet Şahan Şengül Üsküdar’da Hediye Var

ÜÇÜNCÜLÜK Üsküdar Üniversitesi Elif Sena Demiroğlu Üsküdar’da Hediye Var

ÜÇÜNCÜLÜK Üsküdar Üniversitesi Lütfiye Öztunç Üsküdar’da Hediye Var

İnternet Medya Sitesi

İnternet Yayıncılığı dalında İnternet Medya Sitesi kategorisi ödülleri NetD Müzik Genel Müdürü Feride Başbuğ tarafından verildi.

BİRİNCİLİK Üsküdar Üniversitesi Ece Özipek Güneşe Dokunan Kadınlar

BİRİNCİLİK Üsküdar Üniversitesi Nuriye Serenay Özkan Güneşe Dokunan Kadınlar

BİRİNCİLİK Üsküdar Üniversitesi Büşra Kaplan Güneşe Dokunan Kadınlar

İKİNCİLİK Akdeniz Üniversitesi Abdulkadir Onur Köseoğlu Uni FM – Şehrin Radyosu

ÜÇÜNCÜLÜK Ödüle değer çalışma bulunamadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu