MÜZİKSANATTAN

“GENÇ LÜTHİER USTALARI” PROJESİ BAŞLADI: ‘HER ÇOCUĞA BİR ENSTRÜMAN’

Sosyo-ekonomik olanakları kısıtlı çocuk ve gençlere ücretsiz müzik eğitimi olanağı sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana Fatih’in Edirnekapı semtindeki merkezinin yanı sıra Adalar, Bursa ve İzmir’de çalışmalarını sürdüren Barış için Müzik Vakfı, 2017 sonbaharında, Société Générale Dayanışma Vakfı’nın desteğiyle “Genç Lüthier Ustaları” projesini başlattı.

Bir yıl sürecek olan “Genç Lüthier Ustaları” projesi kapsamında, vakfın Edirnekapı’daki merkezinde kurulan atölyede enstrüman bakımı, onarımı ve yapım çalışmalarının yanı sıra uzmanların katılımıyla eğitim programları da gerçekleştirilecek. Proje süresince gençler, enstrüman yapım sanatının inceliklerine ve bu sürecin zorluklarına tanıklık edecekler.

“Genç Lüthier Ustaları” projesi kapsamında bu yıl üretilecek Amati model bir viyola, Barış için Müzik Orkestralarının 23 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştireceği Çocuk ve Gençlik konserinde de kullanılacak. Barış için Müzik ailesinin bu alandaki hayallerinin arasında, proje kapsamında yetişecek genç lüthier ustalarının yerel ve uluslararası müzik çevrelerine deneyimlerini aktarması ve ileride dünyaca ünlü sanatçı ve orkestraların tercih ettiği bir enstrüman markası haline gelebilmek var.

Barış için Müzik hakkında

Mimar Mehmet Selim Baki ve eşi Dr. Yeliz Baki tarafından başlatılan Barış için Müzik, hiçbir ayrım gözetmeden, 2005 yılından bu yana çocuklara karşılıksız müzik eğitimi veriyor. Edirnekapı’da başlayan ve son iki yıldır İstanbul Adalar, Bursa Nilüfer ve İzmir Naldöken birimlerinde ücretsiz müzik eğitimlerine devam eden Barış için Müzik serüveninde şimdiye kadar 7-20 yaş arası 6.000’i aşkın çocuk ve genç müziğin birleştirici, iyileştirici, mucizevi gücüyle tanıştı. Özgürce müzik yapabilen çocuk ve gençler Barış için Müzik çatısı altındaki orkestraların üyesi olarak yurt içi ve yurt dışında önemli etkinliklerde sahne alıp başarılı konserlere imza attılar.

Barış için Müzik Vakfı’na destek olmak isterseniz

Siz de çocukların hayallerini paylaşmak ve müziğin coşkusunu birlikte yaşamak için Barış için Müzik Vakfı’na, güvenle tek seferlik ya da düzenli bağış yapabilirsiniz.  Detaylı bilgi almak için 0212 631 06 86 numaralı telefondan ya da bilgi@barisicinmuzik.org adresinden Barış için Müzik Vakfı’na ulaşabilirsiniz.

Daha çok çocuğa ulaşarak barışın sesini müzikle duyurmayı hedefleyen Barış için Müzik ile ilgili daha fazla bilgi için www.barisicinmuzik.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı