GenelSANATTAN

9. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2010 yılından bu yana her yıl, Türkan Saylan’ın ölüm yıl dönümünde, adını ve anlayışını yaşatmak için bilim ve sanat ödülleri veriyor.

9. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri, İş Sanat’ta düzenlenen törenle sahibini buldu. Sunumunu Oyuncu Selen Uçer‘in yaptığı anma ve tören gecesinde Kardelenler-Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları kitabının da yazarı olan Ayşe Kulin konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel’in yaptığı ödül gecesinde, Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Adı Türkan” belgeseli gösterildi. Gecede SİRENE Kadınlar Korosu ve Çağdaş Yaşam Çocuk Krosu sahne aldı.

Sanat Ödülü: “öykü” dalında Köksüzler adlı eseri ile Remzi Karabulut‘a ve Kapıya Not Bıraktım adlı eseri ile Sevgi Can Yağcı Aksel‘e takdim edildi.

Bilim Ödülü, Doç Dr. Fatma Alibaz Öner‘e takdim edildi.

Açılış konuşmasını yapan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, ÇYDD’nin kuruluşunu ve kuruluş amaçlarını anlattı. Bu yolda Türkan Saylan’a verdiği sözü hatırlattı. ÇYDD’nin bugün geldiği noktada 100 binin üzerinde öğrenciye burs imkanı sunduğunu belirtirken 100’ün üzerinde şubesi ve hızla sayısı artan eğitim evleri olduğunu ve ÇYDD’nin Türkiye’ye damgasını vuran bir dernek olduğunu söyledi.

Yazar Ayşe Kulin, Türkan Saylan ile ilk karşılaşmasını ve Türkan Saylan hakkında ki izlenimleri ile birlikte Kardelenler-Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları kitabının nasıl ortaya çıktığını ve Kardelenlerle olan tanışmasını anlattı. Yine yurtdışında bir Kardelen ile karşılaştığını ve kitabında hikâyelerini anlattığı öğrencilerin hepsinin okullarını tamamlayıp birer meslek sahibi olduğunu gördüğünü ve Türkan Saylan ve Atatürk’e bir kere daha hayranlığını ilettiğini söyledi.

Gecede ödül alan sanatçılar ve bilim insanları bu ödülün kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini söylediler ve çağdaş, aydınlık yolda gereken mücadeleyi vereceklerinin sözünü verdiler.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı