Genel

“Afete Hazırlıkta Engellileri Unutma”

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak her yıl engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşam yanında afet hazırlıklarında da unutulmaması gerektiği inancıyla geleneksel olarak uyguladığı “Afete Hazırlıkta Engellileri Unutma” panelinin beşincisi ülkemiz ve dünya yaşanan salgın nedeniyle uzaktan konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Jeofizik Müh. Odası İst. YK Üyesi Baran Korkulu’nun yönettiği panele yerel yönetimler, üniversiteler ve STK’lardan birçok uzman katıldı. “Afete Hazırlıkta Engellileri Unutma” paneline, TMMOB Jeofizik Müh. Odası İst. YK Başkanı Erdal Şahan,  Jeofizik Müh. Odası İst. YK Üyesi Baran Korkulu, Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, Sismolog-Afet Eğitimi ve Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Şerif Barış, İBB Engelliler Müdürlüğü AR-GE Şefi Sevda Tekin, Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı Lideri – Kadıköy Belediyesi Afet Yönetim Büro Sorumlusu Hakan Özdemir, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğr. Üyesi İstanbul Üniversitesi ENUYGAR Müdüresi Prof. Dr. Resa Aydın, Tohum Otizm Vakfı AR-GE Birimi Eğitim Koordinatörü Uzm. Deniz Yılmaz, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hüseyin çayır, Beykent Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Ürün Biçer, İşaret Dili Tercümanı Öğretim Görevlisi Ceren Ay katıldı.

Üç saatten fazla süren panelin açılış konuşmasını TMMOB Jeofizik Müh. Odası İst. YK Başkanı Erdal Şahan tarafından yapıldı. Panelde konunun uzmanları ülkemizde yaşanan afetler hakkında bilgi verdiler. Afetlerin olması durumunda engelliler için neler yapılmasını gerektiğini bütün detayları ile anlattılar. Konu, hem kişiler ve aileler olarak alınacak tedbirler, yerel yönetimler ve devletin yapacakları olarak her yönüyle değerlendirildi. Bu panel tüm kesimler için bir yol haritası çizmesi açısından önem arz etmektedir. Panelde Erdal Şahan ve Baran Korkulu’nun teşekkür konuşması ile tamamlandı.

Panelin tamamını buradan izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/BnCiUwfQ0fA

Haber: Nasuh Bektaş
Twitter: @nasuhbektas 

Etiketler

Yorum yaz

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı