Genel

Kaliteli Şef Bıçakları

Mutfakta çok sayıda malzeme kullanılmaktadır. En çok kullanılan şüphesiz ise bıçaklardır. Sebzeleri ve diğer malzemeleri doğramada çok önemli bir yere sahiptir. Bıçaklarında kendi içlerinde çeşitleri bulunmaktadır. Özellik ile şef bıçakları ile hem daha lezzetli hem de güzel sunumlu yemekler hazırlayabilirsiniz. Bu bıçaklardan bazıları dilimleme ve oyma bıçağı, ekmek kesmek için ekmek bıçağı ve sebze kesmek için sebze bıçağı başlıca sayılabilir. Bu bıçak çeşitlerinin yanında özel tasarımlı kitap şef bıçağı dikkat çekmektedir. Classic olarak adlandırılan çeşitli boyutlarda şef bıçakları da iyi bir seçim olacaktır.

Sebze, Meyve, Et ve Diğer Besinler İçin Şef Bıçakları

Meyve dilimlemek ve kesmek için altılı veya ikili meyve bıçağı seti ve sebzeler için ise çeşitli büyüklüklerde küt uçlu ve farklı uçlarda da seçenekler bulunmaktadır. Şef bıçakları içerisinde etleri sıyırabilmek için sıyırma bıçağı, eti kesebilmek için kasap bıçağı ve et doğrama bıçakları ile uzun saplı satır özellik ile et yemeklerinde çok yardımcı olacaktır.

İnce ince dilim peynirler için peynir bıçağı, balıklar için balık fileto bıçağı ve oluklu somon bıçağı da sıkça tercih edilmektedir. İkili, üçlü ve dörtlü bıçaklarda bulunmaktadır. Şef bıçaklarını https://www.mutfakkitap.com/urun/tam-bugday-unu-1-kg sayfasından inceleyebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı