KÖŞE YAZILARIÖzlem Dikel

Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği – Özlem Dikel yazdı…

"Lunch Atop a Skyscraper"

Fotoğraf 256 metre yükseklikte RCA Binasının inşaatının 69. katında 20 Eylül 1932 tarihinde çekilmiştir. Herhangi bir güvenlik önlemi olmaksızın ayaklarını sarkıtarak bir kiriş üzerinde oturmuş on bir erkek gösterilmektedir. Arka planda ise ABD’nin yükselmeye devam eden gücünü görmekteyiz.

Sanıldığı gibi habersiz çekilen bir kare değil, önceden planlanmış bir fotoğraftır. Fotoğraf ilk olarak 2 Ekim tarihinde New York Herald Tribune Gazetesi’nin bir pazar ekinde yayınlanmıştır. Fotoğrafın negatifi ise 1995 yılında Acme News Pictures arşivinden kazanan Corbis’e aittir. Çoğu yerde “anonim” olarak görülen fotoğraf, 2003’ten beri Charles C. Ebbets tarafından çekildiği söylenmektedir.

Fotoğrafı birçok kaynak Ebbets’in çektiğini söylemesine rağmen Corbis şirketi fotoğrafın durumunu resmen anonim olarak göstermektedir.

‘En ünlü öpücük’ün hikayesi – Özlem Dikel yazdı…

Fotoğraf hakkında genel bilgiyi verdikten sonra birazda ruhumuzda bıraktığı etkiden bahsedelim. Bu fotoğrafa her baktığımda gördüğüm tek şey bazılarının hayatının ne kadar değersiz olduğu, paranın ve gücün her şeyi satın alabileceği algısı.

Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği

İşçilerin o dönemdeki büyük bir ekonomik kriz nedeniyle güvenliklerini önemsemeksizin güvenlik kayışı takmadıklarını görüyoruz. Çekim esnasında birinin dengesini kaybedip düşmesi an meselesi. Neyse ki düşen olmamış. Müthiş bir cesaret! Fotoğraf Amerika’nın yükselişini anlatmak amacıyla çekiliyor fakat benim gördüğüm bu gücün güçsüz insanların cesaretinden doğduğunu görmek. Birileri hayatlarını hiçe sayıyor birileri ise onların sırtından yükseliyor. İnsanların hayatlarını nasıl da hiçe saydıklarının göstergesi aslında.

‘Afgan Kızı’nın Hikayesi – Özlem Dikel yazdı…

Diğer taraftan ise fotoğrafın, zor bir dönemde sanayileşme ve kalkınmanın bir göstergesi olduğu için de sadece bir fotoğraf değil, toplumsal olarak çok büyük bir önemi olduğunu düşünenler de var.

Herkes farklı şeyler düşünmekte özgür tabi ki, aslında sadece fotoğrafta yer alan on bir kişinin ve daha bilmediğimiz yüzlerce işçinin inşa ettiği binanın, bugün New York şehrinin sembollerinden biri olduğu. Fotoğraf o kadar çok ünlenmiş ki çoğu insan bu fotoğraftaki insanların tanıdığı veya akrabası olduğunu söylüyorlarmış. Fotoğrafta yer alan on bir kişinin kimler olduğu hakkında ise hiçbir bilgi yok.

Özlem Dikel

özlem dikel ile fotoğraf hikayeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu