KİTAP

“Görsel İmgelerin Bilinçaltı”

Psikanalitik ve Göstergebilimsel Yaklaşım

“Görsel İmgelerin Bilinçaltı” adıyla çıkan bu kitabın ilham kaynağı; filmlerin, dizilerin, fotoğrafların kısaca hayatı giderek daha çok kuşatan görsel metinlerin içindeki gizli kodları çözümlemek ve bu yolla hayatı daha anlamlı kılmak.

“Görsel İmgelerin Bilinçaltı”nın bir başka ifadeyle ilham kaynağı; görsel imgelerin bilinçaltını bilince taşıyarak şifa bulmak ihtiyacıdır. Zira görsel metinler sadece görüntü değil, aynı zamanda bir dildir. İşte tam da bu noktada, görsel metinlerin bize ne söylediğini yorumlamada, göstergebilim ve psikanaliz temel referans alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Kelimeler, sesler, imajlar ve bunların farklı kompozisyonlarından oluşan sinematografik metinler; yaşanan hayatın bir izdüşümünden öte, unutulan geçmiş hayatların iz sürücüsüdür. Ve yine sinematografik metinler; tasavvur edilebilen potansiyel bir gelecek düşlemidir. O halde görsel imgelerin bilinçaltı, esasen yaratıcısı olan insanlığın bilinçaltının yansıması olarak ortaya çıkar. Bu kitap çalışmasıyla, psikanalizden ve göstergebilimden yararlanılarak görsel imgelerin bilinçaltı okunmaya çalışılmıştır. Yaşanan hayatın sorunlarına çözüm bulmak için belki de bu yolla şifa bulmak gerekmektedir.

Bu kitap başta iletişim ve sinema çalışmaları olmak üzere, sosyal bilimler alanındaki diğer disiplinlere de katkı sağlamayı amaçlıyor.

Yayınevi: Urzeni Yayıncılık
Sayfa Sayısı:
 428
Basım Tarihi: Temmuz 2020

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı