RESİMSANATTAN

Gülşen Cengiz eserleriyle Mean Art Project Space’de!

Gülşen Cengiz’in kadının değerine ve sorunlarına işaret ettiği ‘JOKIE’ başlıklı sergisi Mean Art Project Space’de açıldı.

Mean Art Project Space, kurucusu ve sanat aşığı Metin Di Matri küratörlüğünde gerçekleşen Ressam Gülşen Cengiz‘in eserlerinden oluşan ‘Jokie’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, kadınların yaşam yolculuğunu ‘Kadının tek dileği huzuru bulmak’ şeklinde özetlerken bu dileği, sanat yolculuğunun merkezine koyduğunu ve tuvallerine aktarmaya çalıştığını belirtti.

Gülşen Cengiz resimlerinde, kalıplara sokulmak istenen kadına özgürlüğün yolunu tüm çıplaklığıyla gösteriyor. Sanatçı, kadın figürlerinde, kadınların ortak sorunlarını, duygusal geçişlerini, kendine özgü doku ve renkler kullanarak sezgisel yorumları ile birleştirdikten sonra yağlıboya tuvallerine işliyor. Cengiz’in resimlerinde melankoli, hüzün, acı gibi sembolik ifadeler karamsarlığın değil umudun işareti oluyor.

Kendisini bir sanat aşığı olarak tanımlayan serginin küratörü Metin Di Matri, Mean Art Project Space olarak kadının özgür olması gereken ruhunu, özgün renk ve yorumlarla tuvallerine aktaran Gülşen Cengiz’in resimlerine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtirken, sergiye ‘JOKIE’ ismini vermelerini de şu sözlerle anlattı: ‘Bildiğiniz gibi ‘joker’, bütün kartlardan daha değerlidir. Geleceği sembolize eder. Biz de bu sergi ile hem kadının en değerli varlık olduğuna hem de geleceğin onların elinde şekilleneceğine vurgu yapmak istedik.’

Kadının hiçbir kalıba sokulamayacağına ve özgür ruhuna vurgu yapan, sanatın gücüyle kadına yol gösteren bu sergiyi, 21 Mayıs 2018 tarihine kadar Mean Art Project Space‘de ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu