RESİMSANATTAN

Hapishanedeki çocuklar ‘özgürlüğü’ çizerse…

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi avukatlar ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği(UPSD) üyelerinin cezaevinde bulunan çocuklarla gerçekleştirmiş olduğu eserler, ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nde İstanbul Barosu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

2013 yılından beri her yıl olduğu gibi 15 Nisan Dünya Sanat Günü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası nedeniyle İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve UNESCO Resmi Partneri IAA/UPSD İstanbul’daki çocuk ceza infaz kurumlarında atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Geleneksel hale gelen bu atölye çalışmalarında mahpus çocuklar sanatla buluşuyor ve yeteneklerini sergiliyorlar. Bu sene hapishanelerdeki atölyelerde yapılan resimler İstanbul Barosu‘nda sergileniyor.

Maltepe 2 Nolu L Tipi, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz kurumları ve İstanbul Çocuk Eğitim Evi‘nde bulunan 320 çocuk, sanatçılar ve avukatlarla resim çalışması yaptılar. Etkinlikte çocuklar, hem sanatçı bakış açısını tanıma fırsatı yakaladılar hem de yeteneklerini keşfetme ve yönlendirme heyecanını tattılar.

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu mahpus çocukların iç dünyasını yansıtan böyle önemli bir serginin ’20 Kasım Dünya Çocuk Hakları’ gününde açılmasının önemini vurgularken sözlerine şu şekilde devam etti: ‘Çocuk Hakları her alanda sözleşmelerle, yasalarla, çocuk koruma kanunu ile tespit edilmiş durumda. Bir çok hakları var ancak ne kadarı yaşama geçiriliyor, bu tartışılır. Çocuğun yaşama hakkı, eğitime erişme hakkı, ekonomik sömürüden, istismardan korunma hakkı gibi bütün hakları yazılı. Ancak uygulamadaki sıkıntılar endişe verici boyutlarda. Çocuk yaşta evlilikler ve çocuk işçi gibi sorunlar da ne yazık ki çözüme ulaştırılamıyor. Bu noktada şunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Türkiye çocuklarına Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderin öncülüğünde bir ‘bayram’ armağan eden ülke. Bu yüzden çocukların çocuk haklarına sahip olduğunu bizlerin daha çok gündemde tutması gerekiyor. Onların yaşamını sağlıklı ve verimli bir şekilde sürdürebilmesi için devlete ve bizlere önemli görevler düşüyor. Bizler bu yolda mücadeleye devam edeceğiz.’

UPSD Genel Sekreteri Fazilet Kendirci ise bir sanat derneği olarak İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile birlikte bu etkinliklere devam etmekten mutluluk duyduklarını ve mahpus çocukların gelişimine sanatla destek olmaya devam edeceklerini vurguladı.

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, bu etkinliklerle özgürlüğünden yoksun bırakılmış çocukları sanatla buluşturarak yeteneklerini keşfetmelerine aracı olmayı, gelişmelerine katkı sunmayı, kendilerini ifade etme olanağı yaratmayı ve çocuk adalet sistemindeki ihlalleri gündeme getirmeyi amaçlıyor.

Not: Sergide sergilenen tüm eserleri KitaptanSanattan.com Online Sergi bölümümüzde izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu