ETKİNLİKLERSİNEMA & FİLM FESTİVALİ

İFSAK 28. Kısa Film Festivali Başlıyor

Bu yıl 28.kez düzenlenecek olan İFSAK Kısa Film Festivali, 7-13 Mart 2022 tarihleri arasında Taksim’de bulunan Fransız Kültür Merkezi salonunda gerçekleşecek.
Festival kapsamında Ulusal, Uluslararası, Göç Temalı bölümler yer alacak. Özel gösterimler ve söyleşilerle, sinemacılar ve izleyiciyi buluşturacak festivalde ayrıca “İFSAK Sinema Emek Ödülü” de sahibini bulacak.

  • Ulusal Bölüm

Festivalin ulusal bölümü, İFSAK 42. Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nda ön elemeyi geçen filmlerden oluşuyor. Belgesel, Canlandırma, Deneysel ve Kurmaca kategorilerinde katılan 157 film, sinema yazarı Deniz İpek Çekderi, yönetmen Rıdvan Karaman ve İFSAK Sinema Birimi üyesi Sinan Okan Çavuş’tan oluşan ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön elemeyi geçen 38 film, kurgucu Ali Aga, senarist-akademisyen Feride Çiçekoğlu, yönetmen-senarist Tayfun Pirselimoğlu’ndan oluşan yarışma seçici kurulu tarafından değerlendirilerek, dallarında en iyi filmler belirlenecek.

Yarışma sonuçları 13 Mart 2022 Pazar günü Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

  • Uluslararası Bölüm

Uluslararası bölümde Fransa, Yunanistan, Macaristan, KKTC, Vietnam, İran, Mısır, Küba, Brezilya, Yeni Zelanda, Norveç, Romanya, Afganistan gibi farklı ülkelerden kırkın üzerinde kısa film yer alıyor. Bu bölümün seçkisi dünyadaki festivallerde gösterilmiş kısa filmlerden oluşuyor.

  • Temalı Bölüm: GÖÇ

İFSAK Kısa Film Festivali’nde bu yıl ilk defa temalı bir bölüm bulunuyor; GÖÇ. Tüm dünyada can yakıcı olmaya devam eden bu tema kapsamında, festivalde ulusal ve uluslararası kısa filmler ve söyleşiler yer alacak.

Tema Özel Gösterim’inde Ayça Damgacı ve Tümay Göktepe’nin yönettiği “Patrida” filmi yer alırken gösterimin ardından yönetmenlerle söyleşi yapılacak.

Anıl Yurdakul, göç temalı kısa filmleriyle programa katılacak.

Programda ayrıca Yunanistan, Kıbrıs ve Vietnam’dan da yönetmenlerin göç temasına yaklaşımlarına dair filmler gösterilecek.

Tema kapsamında, Prof.Dr. M. Emin Önder moderatörlüğünde “Göç: Bölünerek Kaybolan İnsanlar” başlığıyla bir panel gerçekleştirilecek. Yönetmen Zehra Yiğit’in Umutsuz-Hopeless belgeseli gösterilecek. Film sonrası İrem Siyahgöz’ün oturum başkanı olduğu, yönetmenin de katılacağı “Unutursam Yok Olurum” söyleşisiyle filmin değerlendirilmesi yapılacak.

  • Söyleşiler

İFSAK Kısa Film Festivali’nde son dört yıldır, kaybedilen değerli yönetmenlere yer veriliyor. “Anısına” bölümünde bu yıl, Gözlerin Yeşilçam’ın Son Yangını” kısa filmiyle ve “Takva” isimli uzun metraj filmiyle tanınan ve ses getiren birçok diziye de yönetmenlik yapmış olan Özer Kızıltan, yapılacak söyleşi ile anılacak.

Kısa filmlerinin ardından yaptıkları uzun metraj filmlerle öne çıkarak Türk sinemasını dünya festivallerine taşıyan yönetmenlerin konuk olduğu “Kısadan Uzuna” bölümünde bu yılın konukları Nazlı Elif Durlu ve Barış Sarhan. Her iki yönetmen de filmlerinin gösterimleri ile ardından yapacakları söyleşilerle festivalde yer alarak, kısa ve uzun metraj film deneyimlerini izleyicilerle paylaşacaklar.

  • İFSAK Sinema Emek Ödülü

Her yıl sinema sektörüne önemli katkı sağlayanlara verilen ‘İFSAK Sinema Emek Ödülü’nün bu yılki sahibi Sadi Çilingir oldu. Uzun yıllardır hiçbir karşılık beklemeksizin sadibey.com web sitesinde yaptığı yayınlarla sinema dünyasına sunduğu katkılardan dolayı Çilingir ödüle layık bulundu. Ödül töreni festivalin son günü olan 13 Mart 2022 tarihinde Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Festival programı için:
www.kisafilm.ifsak.org.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu