KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

İlber Ortaylı AKUT’un Konuğu Oldu. – Nasuh Bektaş yazdı…

AKUT Derneğinin ayda bir düzenlediği sohbet programının bu ay ki konuğu Prof.Dr. İlber Ortaylı oldu.
İlber hocamızın çok derin bir bilgi birikimi var. Özellikle olaylara bakışında bilimsellik çok önemli. Tarihi olayları değerlendirirken yansız olarak bütün yönleri ile değerlendiriyor. Bir bilim adamının yapması gerektiği gibi doğrudan taraf olmuyor. Ülkemizin sorunlarını irdelerken de aynı tavrını sürdürüyor ve bugünümüzü de değerlendirirken yansız bir tutum takınıyor. Sorunları olduğu gibi ortaya koyuyor ne abartıyor ne de olduğundan daha düşük gösteriyor.

Özellikle tarih kitaplarının 1950‘den sonra hem içeriğinin hem de yazım olarak çok iyi olmadığını dile getiriyor.
Toplumsal sorunlarımızın çok derin nedenleri olduğuna değinirken Karadeniz gezilerinde gördüğü örneği veriyor. Kadının sırtında yükü dağlarda tırmanırken gördüğünü, erkeklerin ise kahvede kağıt oynadıklarını, böyle bir toplumda adaletin sağlanmasının zor olduğunu söyledi. Ayrıca çok okumadığımızı, yarım yamalak bilgimizle fikir üretmeye kalktığımızı ve okumanın, üretmenin önemini sık sık vurguladı.

Kendisine sorulan güncel ve tarihi sorulara cevap verirken gayet kısa ve gerçekçi bir tarz kullanan Hoca, tarihi şahısları hem artısı hem eksiği ile birlikte değerlendiriyor. Tarihi incelerken çok ciddi ve somut olaylar üzerinden incelemek gerektiğini anlattı.

Lozan Anlaşması sorulduğunda ise ‘Bir uzlaşmadır. Askerin sahada süngüsü ile elde ettiği yerin tescil belgesidir. Masa başında bir şey kazanılıp kaybedilmez, sahada askerin aldığı yer kadar kazanırsın. Lozan, askerimizin aldığı yerin belgesidir.’ şeklinde cevap verdi.

İlber Hocamız çok çalışmayı, okumayı tavsiye ederken doğru ve iyi yazılmış kitapların seçilmesi gerektiğini söyledi.
Özelikle AKUT’a teşekkürlerini sundu ve gençler için çok iyi bir örnek teşkil ettiğini, faydalı işler yaptığının altını çizdi.
Panel sonrası İlber Ortaylı’ya Mahmut Çelik  tarafından günün anısına plaket sunuldu.

Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı