ETKİNLİKLER

İstanbul Billboard Festivali

İstanbul Billboard Festivali, Türkiye, Fas, İskandinav ülkeleri ve Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden kadın sanatçıları bir araya getiriyor.
İki hafta sürecek festivalde 115 kadın sanatçının işleri görülecek.

Billboard İstanbul, bu yıl 5 – 18 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye, Fas, İskandinav ülkeleri ve Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 115 çağdaş kadın sanatçıyı kamusal alanda buluşturuyor.

Gökçe Erhan (TR) (BEŞİKTAŞ – KÖPRÜ GİRİŞİ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DUVARI – 1)

Festival, İstanbul’da seçilmiş reklam panolarında yer alacak kadın sanatçıların fotoğraf çalışmaları üzerinden toplumsal cinsiyet tartışmalarını teşvik etmeyi ve konuyla ilgili farkındalığı arttırmayı amaçlarken, çağdaş sanatı geniş bir kitleye ulaştırmayı hedefliyor. Kentsel mekân gibi fikirleri geliştirmeye davet eden Billboard İstanbul’un amaçlarından biri de kültürler arasında bir köprü kurmak.

Kadınlara kendilerini daha iyi ifade etme fırsatı veren proje, şehri de herkes için daha açık ve yaratıcı olmaya teşvik ediyor.

Senem Sinem, (BAĞDAT CADDESİ CİVARI – SUADİYE SAHİL TRAFİK VAKFI)

Festival kapsamında, şehirlerin rutin manzaralarından birine dönüşmüş olan reklam panoları; Türkiye, Fas ve İskandinavya’dan kadın sanatçıların çalışmalarını görünür kılmak ve kamusal alanda daha belirgin ve güçlü görsel hikayeler sunmak açısından önemli birer mecra haline geliyor.

BILLBOARD İstanbul 2020; Danimarka Sanat Vakfı Proje Komitesi, İskandinav Kültür Fonu ve DID, Grosserer L. F. Foghts Fond, Danimarka Büyükelçiliği, Ernst B. Sund Fonden’in desteği ve Danimarka Kültür Enstitüsü ile Kentvizyon işbirliği ile yapılıyor.

Trine Søndergaard (DK) (AKMERKEZ-ETİLER – CENGİZ TOPEL BOĞAZİÇİ ÜNİ.SPOR TESİSLERİ)

Billboard projesinin fikri ve kavramsal çerçevesi Danimarkalı görsel sanatçı Hanne Lise Thomsen tarafından geliştirildi. Thomsen’in sanat pratiği ve projeleri öncelikli olarak toplumsal diyaloglara odaklanıyor. Metropoller ise birçok projesi için ideal platformu oluşturuyor. Şehirlerin çok katmanlı yapısı, sürekli değişen atmosferi ve çok yönlü mimari mirası Thomsen’in projelerinin başlangıç noktasını oluşturuyor. Thomsen 2015 yılında BILLBOARD FESTIVAL CASABLANCA, 2012’de Ramallah’ta WE ARE FROM HERE ve 2003 yılında Kopenhag ve Malmö’de bir billboard projesi olan WOMEN2003’ün küratörlüğünü üstlendi.

BILLBOARD projesi küratör Lise Grüner Bertelsen ve grafik tasarımcı Jeanne Betak’ın iş birliği ile hayata geçirildi.

Pulsk Ravn (DK) (DOLMABAHÇE-TAKSİM SHERATON ÇIKIŞI (İNÖNÜ STD.YÖNÜ))

https://www.billboardistanbul.org internet sitesi üzerinden şehirdeki tüm reklam panolarının konumu ve katılan sanatçıların çalışmalarına dair bağlantılara ulaşmak mümkün.

Ana Görsel: Molly Haslund (DK) — Camouflage Speech by Hedera Helix, 2020 (ZİNCİRLİKUYU-LEVENT – BÜYÜKDERE CAD. TEKFEN TOWER ÖNÜ)

Yasmina Benabderrahmane (MA) (MECİDİYEKÖY GİDİŞİ)

Festivalde yer alacak sanatçılar şöyle:

TÜRKİYE

Selin Wutzler (TR) (ŞİŞLİ ABİDE-İ HÜRRİYET CAD. GİRİŞİ)

Sezgi Abalı, Elçin Acun, Gülçin Aksoy, İpek Balkı, Derin Bilecenoğlu, Sena Başöz, CANAN, Selen Çatalyürekli, Şafak Çatalbaş, Elmas Deniz, Gökçe Erhang, Merve Ertufan, Kardelen Fincancı, Zuhal Koçan, Büşra Öğüt, Ekin Özbiçer, Gümüş Özdeş, Neriman Polat, Senem Sinem, Özlem Şimşek, Gunes Terkol, Tuğçe Ulugün Tuna, Gülbeste Tülü, Tuğba Uzun, Hande Varsat, Selim Wutzler, Arzu Yayıntaş, Cansu Yıldıran, Müge Yılmaz

DANİMARKA

Randi og Katrine (DK) (MAÇKA ANADOLU TEKNİK LİSESİ ÖNÜ)

Bodil Andersen, Kristina Ask, Jeanne Betak, Katja Bjørn, Christina Capetillo, Sidse Carstens, Ursula Reuter Christiansen, Charlotte Haslund-Christensen, Rikke Diemer, Sophie Dupont, Jeannette Ehlers, Rose Eken, Tina Enghoff, Biba Fibiger, Rosa Marie Frang, Signe Maria Friis, Fryd Frydendahl, Cecile Gravesen, Marianne Grønnov, Gudrun Hasle, Molly Haslund, Ane Henriksen, Nanna Gro Henningsen, Lisbeth Hermansen, Lea Guldditte Hestelund, Dorte Jelstrup, Mette Kit Jensen, Mette Gitz-Johansen, Ditte Haarløv Johnsen, Kirsten Justesen, Sophia Kalkau, Randi og Katrine, Malene Landgreen, Madeleine Kate MCGowan, Astrid Myntekær, Lene Adler Petersen, Carina Randløv, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Pulsk Ravn, Jytte Rex, Ane Mette Ruge, Samara Sallam Jeanette Land Schou, Trine Søndergaard, Malene List Thomsen, Ida Dorthea Thorrud, Hanne Lise Thomsen, Charlotte Troldahl, Gina Zaharias, Simone Kærn Aaberg

FAS

Soukeina Hachem (MA) (MECİDİYEKÖY GİDİŞİ)

Sofia Alaoui, Yasmina Benabderrahmane, Hind Bensari, Touda Bouanani, Celine Croze, Safaa Erruas, Soukeina Hachem, Yasmine Hajji, Wafae Ahalouch el Keriasti, Randa Maroufi Safaa Mazirh, Fatima Mazmouz, Raja Saddiki, Zara Samiry, Fatiha Zemmouri

İSVEÇ

Marit Lindberg (SE) (BEŞİKTAŞ PAZARI KARŞISI EVLENDİRME YANI)

Elisabeth Apelmo, Anette Abrahamsson, Hilda Ekeroth, Maria Finn, Astrid Göransson, Marit Lindberg, Annika Ström, Lisa Strømbeck, Cecilia Wendt, Karin Westerlund

FİNLANDİYA

Elina Brotherus (FI) (ALTUNİZADE – BAĞLARBAŞI MEYDAN)

Eija-Liisa Ahtila, Elina Brotherus, Heta Kuchka, Vilma Pimenoff, Aurora Reinhard.

NORVEÇ

Hilde Honerud, Lotte Konow Lund, Beathe C. Rønning, Christel Sverre.

İZLANDA

The Icelandic Love Corporation.

GRÖNLAND

Julie Edel Hardenberg

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı