SANATTANTİYATRO

‘İstanbul’un Gözleri Mahmur’

Dilek Türker – Tiyatro Ayna yapımı, 1900’lu yıllardan bugüne İstanbul’un geçirdiği değişimleri anlatan “İstanbul’un Gözleri Mahmur” oyunu Akatlar Kültür Merkezi’nde seyirci karşısındaydı.

Tiyatronun usta isimlerinden Dilek Türker‘in kurduğu Dilek Türker – Tiyatro Ayna, sanat hayatının 28. yılında başarılı oyunları ile yoluna devam ediyor.

Oyun öncesi Dilek Türker – Tiyatro Ayna’nın kurucusu ve  “İstanbul’un Gözleri Mahmur” başrol oyuncularından Dilek Türker ve yine oyunun başrol oyuncularından Sibel Taşçıoğlu, Özgürefe Özyeşilpınar ile oyun hakkında röportaj yaptık:

Oyun Hakkında

İstanbul’un dününü, bugününü ve gönlümüzdeki yarınını konu alan “İSTANBUL’UN GÖZLERİ MAHMUR, içinde hem gerçek İstanbul estetiği hem de umut barındırıyor. 1900’lü yıllarda başlayıp, Cumhuriyet sonrası döneme hatta günümüze kadarki İstanbul’u ve bu şehrin insanını konu olan müzikli oyun, hem dramatik hem mizahi örgüsü ile tam da bu şehri anlatıyor.

Savaşlar ve yoksullukların ardından evlerini mülklerini terk eden Osmanlı Beyleri ve Hanımefendileriyle beraber eski İstanbul kültürünün yerini yavaş yavaş farklı bir kültüre bırakması ile yaşanan sancılı, komik ve düşündürücü değişimleri izleyeceğiz oyunda. Ve birbirinden hatta kendinden uzaklaşan günümüz insanına kaybettiklerinin ve ait oldukları şehrin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anımsatacağız…

Oyun kadrosu:

Yazan: Melisa Gürpınar, Yöneten: Hakan Altıner, Şarkı Sözleri: Melisa Gürpınar, Besteler: Esin Engin, Müzik Direktörü: Selim Atakan, Dans Düzeni: Gökmen Kasabalı, Dekor Tasarım: Cihan Aşar, Kostüm Tasarım: Nihal Kaplangı, Yönetmen Yardımcısı: Anıl Yülek, Oyuncular: Dilek Türker, Atila Pekdemir, Özgürefe Özyeşilpınar, Zeynep Aslıhan İşcan, Sibel Taşçıoğlu, Anıl Yülek – Gökmen Kasabalı, Samiha Uluant Ataman, Sema Koç

Haber-Röportaj-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı