SANATTAN

‘İstanbul’un Saklı Gemileri’ Sergisi

Marmaray kazılarında çıkarılan batıklardan ilham alınarak hazırlanan “İstanbul’un Saklı Gemileri” isimli sergi sanatseverlerle buluştu.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuaye alanındaki sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Necati Badem, “Bu sergi arkeolojiyle ilgili. Burada 23 parça var. Bir tane limanı anlatan 50’ye 100 (santimetre) ebatında çalışma var. Ayrıca, 11 tane de 47 ile 50 santimetre arasında değişen büyük gemi, 37 ile 47 santimetre arasında değişen küçük gemi var” dedi.

Istanbul Un Saklı Gemileri 2Badem, 2001’de Marmaray kazılarında Theodosius Limanı‘nın ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

“5 ve 11. yüzyıla ait batık gemiler bulundu. Bu gemilerden şu an 37 tane kadar var ve dünyanın en büyük batık gemi koleksiyonuna sahibiz. 12 ve 18. batığı örnek aldım çalışmalarımda. Çünkü diğerleri günümüze çok sağlıklı ulaşmamıştı. Sergi, yaklaşık 2 buçuk yıl sürdü. 22 tane batık gemi yaptım. Yaklaşık 120’nin üzerinde renk denemesi, binin üzerinde kırık ve sağlam seramik yaptım. Hiçbir parça bir birinin aynısı değil. Her biri tek tek işlendi.”

Meslek hayatına resim öğretmenliğiyle başladığını dile getiren Necati Badem, seramik sanatına duyduğu ilgiyi, “5-6 yıldan beri seramikle uğraşıyorum. Birçok sanat dalına ilgim var. Seramik de bütün dalları içerisinde barındırıyor. Çünkü renk, fon, heykel ve bir düşünce var. Bir proje var içerisinde. Bunlar beni seramiğe yönlendiren unsurlar oldu. O yüzden bundan sonraki sanat yaşamımı seramikle sürdüreceğim” sözleriyle aktardı.

Sergi, 13 Mart’a kadar ziyaret edilebilir..

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı