KİTAP

İzmir Kuş Cenneti’ni Yaşatma Mücadelesi

Gediz Deltası’ndaki İzmir Kuş Cenneti’ni Yaşatma Mücadelesi (1982-2018)

Kitapta, Prof Dr Mehmet Sıkı‘nın İzmir Kuş Cenneti’ni yaşatmak için 36 yıldır verdiği mücadele anlatılıyor. Mehmet Sıkı mücadelesini şu şekilde anlatıyor:
“Kamuoyu tarafından İzmir Kuş Cenneti olarak bilinen sulak alan Gediz Deltası’ndadır. Burası 1982 ve 1994 yılında “Yaban Hayatı Koruma Sahası”, 1985,1999 ve 2002 yılında “1. Derece Doğal Sit Alanı” ve 1998 yılında da “Ramsar Alanı” ilan edilmiştir. Değişik koruma statülerine sahip İzmir Kuş Cenneti 1982-2018 yılları arasında çok farklı tehlikelerle karşı karşıya gelmiştir. Bu tehlikeleri Uluslararası sözleşmeler, kanun ve yönetmeliklerden yararlanarak aşabildik.
İzmir kuş cennetini yaşatma mücadelesi sırasında; hiçbir kişi veya kurumun menfaati, İzmir kuş cennetinin menfaati üzerinde görülmemiştir. Bu tehlikelerin en önemlileri kuş cenneti içinde ve etrafındaki yapılaşma girişimleri ve sazlıklarda görülen kuraklık olup en önemlisi de alanın yönetiminden sorumlu kişilerin kuş cennetine olan ilgisizliğidir. İzmir Kuş Cenneti; Türkiye’de gözlenen 487 kuş türünden 298’inin burada gözlemlenmesi, bu türlerden 120’sinin kuluçkaya yatması ile Türkiye ve Dünya için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ayrıca İzmir metropolü içinde olması, 17 Bin – 18 Bin çift flamingo ile 180 çift Tepeli Pelikanın burada kuluç-kaya yatması Kuş Cennetinin önem ve değerini artırmaktadır.
”İzmir Kuş Cennetini Yaşatma Mücadelesi” kitabında; 1982-2018 yılları arasında geçen 36 yıllık süreçte kuş cennetinde yaşanan olayları kronolojik sıraya göre okumanız mümkün olacaktır. Bu süreçte yaptığım girişimler sonucu alanı tehdit eden 20 projenin yapılması engellenmiş olup her türlü mücadeleme rağmen çözümlenmeyen 10 olay yargıya taşınmıştır. Ayrıca koruma saha-sında 67 faaliyet de ‘İLK’ defa gerçekleştirilmiştir.
36 yıl yaptığım mücadele sonucu İzmir Kuş Cenneti’nin 2020 yılına kadar gelmesi ve yaşatılması için elimden geldiğini yapmaya çalıştım. Bundan sonra İzmir Kuş Cenneti’ni yaşata-cak, koruyacak ve yüceltecek olan sizlersiniz. İzmir Kuş Cenneti’ni ve burada yaşayan canlıları tabiatın korunmasına inanan tüm insanlara emanet ediyorum.”

Yayınevi: Kanguru Yayınları
Sayfa Sayısı:
 208
Basım Tarihi: Temmuz 2020
Fiyat: 25 TL

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı