ETKİNLİKLERTİYATRO OYUNLARI

K! Kültüral Performing Arts Ocak Programı Açıklandı

Bağımsız kültür sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, Ocak ayında Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner ve Paravanlar oyunlarının yanı sıra sahnesinde konuk ettiği toplulukların birbirinden etkileyici oyunlarını seyirciyle buluşturuyor.

Başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak temelleri atılan bağımsız kültür ve sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, sahnede ve dijitalde birbirinden başarılı tiyatro yapıtlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Ocak ayında K! Kültüral Performing Arts kendi prodüksiyonları Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner ve Paravanlar oyunlarını hem sahnede hem de jetgise.com üzerinden dijitalde tiyatro izleyicisiyle buluşturacak.

K! Kültüral, kendi prodüksiyonları dışında Sıfırla Bir Arasında, Kaspar, Düşenler, La Loba, Faust, Pasaport Or Passport Oder Reisepass, Çekmeceden Yıldızlara, Bir Istakozu Öldürmenin En İnsancıl Yolu, Pandora’nın Çorbası: İlk Günah, Prima Facie, 45 Saniye, Bir Delinin Güncesi, Kreutzer Sonat, Kutu, Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Bernarda ve Gelişine Vole oyunlarını sahnesinde ağırlayacak.

PARAVANLAR TİYATRO FİLMİNE DÖNÜŞTÜ

Lirik ve mistik anlatımıyla “kimlik” kavramının parçalara ayrılıp tahrip edildiği Paravanlar, Türkiye’de ilk kez K! Kültüral Performing Arts tarafından iki sezon boyunca sahnelendi. Yağmur Yağmur’un uyarlayıp yönettiği Paravanlar, uzun süren çekim sürecinin ardından ilk kez online olarak 30 Ocak Pazar akşamı saat 21.00’da jetgise.com üzerinden izleyiciyle buluşacak. Profesyonel ve yetkin film ekibi tarafından büyük ekipmanlarla, 8 farklı kamera ile 4 ayrı steadicam eşliğinde filme aktarılan ve profesyonel ses ekibi tarafından ses dizaynı gerçekleşen Paravanlar, bir tiyatro eserinin filme çekilmesi deneyimini, “sadece kendisine benzeyen” vizyonuyla bütünleştiriyor.

KARANLIK BİR KARNAVAL

Yalnızca kendine benzer Fransız yazar Jean Genet’nin Paravanlar’ı izleyicisini hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnavala davet ediyor. Batılı sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler, ölüler… Genet’nin tiyatrosunun temelini oluşturan kimlik değiştirme, kendini maskeleme, gerçeğin yerine suretini geçirme, 1961 tarihli son tiyatro yapıtı Paravanlar’ın ana meseleleridir. Savaşın tam ortasında geçen karanlık bir karnaval diyebiliriz Paravanlar için. Hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnaval… Bu savaş, Genet’nin bize tuttuğu prizmalardan yansıyan savaşın “başka türlü bir gerçeğidir.” Yapıtlarında, başlı başına kara bir şiir olan yaşam öyküsünün yansımalarını da kokladığımız Genet, “Yazarken en çok keyif aldığım oyun” dediği Paravanlar’da derin dehlizli dünyasına çekiyor bizi.

OCAK DETAYLI PROGRAMI

5 OCAK 2022 ÇARŞAMBA 20.30
SIFIRLA BİR ARASINDA (Alt Sahne)

Parçalanmış bir şimdinin içinde hapsolan dört kişinin gündelik olanla mücadelesi. Dönüşümün zorunlu olduğu noktada yolunu kaybedenlerin, kelimelerini arayanların sesi… Dış dünyanın içeride yarattığı kırılmanın etkisiyle, kendilerine uzak düşen, harekete geçemeyen, hiçbir şeye, birbirlerine bile dokunamayanların hikayesi.

7 OCAK 2022 CUMA 20.30
KASPAR (Pat Atölye)

Peter Handke’nin yazdığı bu oyun; dil işkencesi üzerinden, insan benliğinin parçalanmasını gözler önüne sermektedir. Yazıldığı ilk günkü kadar güncelliğini koruyan metin, evrensel bir tahakkümün ipuçlarını içerir.

8 OCAK 2022 CUMARTESİ 20.30
DÜŞENLER (Yeni Metin Festivali)

Tufanda yalnız bırakılan bir yaratık, hafızası gidip gelen bir balık ve insan gibi yaşayabileceği bir yere gitmek isteyen cansız bir manken bir gün en dipte karşılaşırlar. Eğer simaları bildik, anlattıkları tanıdık ve oldukları yer olduğunuz yer gibi gelirse, sakın endişelenmeyin. Derin bir nefes alın ve düşenlerin dünyasına bir de dışarıdan bakın.

9 OCAK 2022 PAZAR 21.00
LA LOBA (ONLİNE)

Vahşi doğayla bir ilişki geliştirmek kadının bireyleşme sürecinin temel unsurlarından biridir. Bu ilişkiyi kurmak için kadın karanlığa dalmalı ama aynı zamanda telafisi mümkün olmayan bir şekilde tuzağa düşüp yakalanmamalı, orayan giden yolda ya da dönüşte öldürülmemelidir.

‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ | Clarissa P. Estes

10 OCAK 2022 PAZARTESİ 20.30
FAUST (Arsuz Kumpanya)

”AZ ANLAŞILIR, ÇOK UYDURMA VE BİR DAMLACIK DA GERÇEK…”

11 OCAK 2022 SALI 20.30
PASAPORT OR PASSPORT ODER REISEPASS (Germinal Tiyatro)

Kalmak için yeterli sebebin yoksa, gitmek için bir çok sebebin vardır. Peki ya gitmek zorundaysan? Hem de bu kadar yabancı olduğun bir ülkeye. Hayatta kalmak, yaşamak ve en önemlisi yabancı kalmadan var olmak. Göç etmek bir tercih midir, yoksa zorunluluk mu? Peki göç ettiğin yer senin ona ihtiyaç duyduğun kadar sana ihtiyaç duyuyor mu? Ama unutma, burası Berlin ve burada her şey düşündüğün gibi olmuyor.” Ahmet İlker Ergin’in yazıp yönettiği oyunda Ahmet İlker Ergin, Eda Akalın, Eren Çiğdem, Gökay Akgör, Halit Can Ünal ve Nasmina Tüten rol alıyor.

12 OCAK 2022 ÇARŞAMBA 20.30
ÇEKMECEDEN YILDIZLARA (9:15)

Günümüz Küçükçekmecesinin varoşlarında hayallerini keşfetme ve o hayallere ulaşmanın yollarını bulmaya çalışan üç gencin varoşun çıkmaz karanlığına direnme çabası… “İnsanların bize bakışını hissedebiliyorum. Tam yanımızdan geçerken bir Zagor’a bakıyorlar bir bize bakıyorlar. Kıskanıyorlar biliyorum. Baba, ‘Ben gezdireyim mi?’ diyorum. ‘Yok’ diyor.” Halil Yağız Şanal’ın yazdığı Onur Gürçay’ın yönettiği oyunda Merve Güran, Şakir Güler ve Musa Can Pekcan rol alıyor.

13 OCAK 2022 PERŞEMBE 20.30
BİR ISTAKOZU ÖLDÜRMENİN EN İNSANCIL YOLU (Germinal Tiyatro)

Sormak istediğin onca soru varken boğazına düğümlenen bir yumru. Anlatamadığın, anlayamadığın bir anı. Bu anı yaşandığında ya anlatsaydın? Ya da anlasaydın? Birçok şeye engel olabilir miydin? Sonuçta bir olayın önemli olup olmaması seni nasıl etkilemiş olduğuyla alakalıdır, hayatını nasıl etkilemiş olduğuyla. Bir olayın önemi ya zannettiğin kadar önemsiz değilse? Loretta donmuş geçmişini, geleceğini ve bugününü en insancıl yöntemle eritmeye çabalıyor. Keşke bildiğim bir şey olsaydı. Ama yok. Bu konuda yok.
Loretta 45 yaşında bir anne ve şimdi 14 yaşına bir yolculuk yapıyor.

14 OCAK 2022 CUMA 20.30
PANDORA’NIN ÇORBASI: İLK GÜNAH (İnsanlık Komedyası)

Arafta sıkışıp kalan dört bufon yaratık kadın, erkek dünya ve tanrılar ile dalga geçer. Yüzyıllardır yeraltındadırlar. Defalarca dünyaya çıkarlar farklı suretlerde ama araftan öteye geçemezler. Ölemezler de. Tantalid laneti gibi bir lanet. Belki de Pandora yüzündendir her şey. Ne de olsa ilk günah onda. Ademe elmayı çaldırtan Havva gibi.  Ama illaki bir kadın yüzündendir. Belki de sonsuz bir rüya, kâbus görüyordur bu dört kadın ve uyanamıyordur. Her uyanışta başka bir mitosta sıkışıp kalırlar. Sonsuz döngü içinde olduklarından kurtuluşu yeni bir mit yazmakta bulurlar. Dört tanrıça olarak dinleri ile günümüze gelmeye karar verirler ve kutsal Pandora kitabını yazarlar. Yeni bir mit yazılıyor İnsanlık Komedyası’nda… Duyuyor musunuz?

15 OCAK 2022 CUMARTESİ 20.30
ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER (K! Kültüral Performing Arts)

K! Kültüral Performing Arts’ın üçüncü prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner, din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltme misyonunu taşıyor. Yakup Almelek’in kaleme aldığı Murat İpek’in uyarlayıp yönettiği oyunda Murat İpek, Emre Yetim ve İbrahim Cem Tek rol alıyor.

16 OCAK 2022 PAZAR 21.00
AB UYUMLU AİLE (ONLINE / K! Kültüral Performing Arts)

Şenay Tanrıvermiş’in yazdığı, Yağmur Yağmurun proje tasarımını ve konseptini oluşturup yönettiği AB Uyumlu Aile güven, bağlılık, aile, sistem, iktidar, cinsiyet, kimlik, sıkışmışlık ve arada kalmışlık gibi kavramların sorguluyor. Usta oyuncular Ayşe Lebriz Berkem ve Altuğ Görgü’ye genç kuşağın yetenekli isimleri Merve Güran ve Dilara Mücaviroğlu eşlik ediyor.

17 OCAK 2022 PAZARTESİ 20.30
PRIMA FACIE (-16)

Tessa kültürlü, genç ve işinde çok iyi bir avukattır. İşçi sınıfı bir aileden gelip, tırnaklarıyla kazıya kazıya “oyunun”zirvesine çıkmıştır. Kovuşturur, çapraz sorgular ve kazanır.. Ancak beklenmedik bir olayla, kendisini bir anda eşikte, hukukun “erkek” gücü, ispat yükü ve ahlaki ayrımlarla boğuşurken bulur. Suzie Miller’ın ödüllü oyunu Prima Facie, seyircileri duygu, mantık ve deneyimlerimizin “oyunun” kurallarıyla çatışıp çelişmesinin merkezine, hukuk sistemine davet ediyor. Yüzyıllar önce inşa edilen “erkek” yasaların artık değişmek zorunda olduğunu bize kendi hikayesi üzerinden anlatıyor.

18 OCAK 2022 SALI 20.30
45 SANİYE (Bi’ Tık Tiyatro)

45 saniye susmak için uzun, karar vermek için kısa bir süre. “Bir ayağa kalksana” lafı ile karşılaşan bir kadının, 45 saniyede aklından neler geçer? İç seslerini susturup, nasıl bir karar verir? Aybike Turan’ın yazıp yönettiği oyunda Duygu Serin, Melda Narin Güler ve Aybike Turan rol alıyor.

19 OCAK 2022 ÇARŞAMBA 20.30
MADAM GİYOTİN (K! Kültüral Performing Arts)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devriminin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gougesnin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

20 OCAK 2022 PERŞEMBE 20.30
BİR DELİNİN GÜNCESİ (Biteatral)

Bir Delinin Güncesi ilk kez İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun, MSGSÜ Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi işbirliğiyle başlattığı ‘Kadın Yazısı Festivali’ bünyesinde 16 Mart 2018’de MSGSÜ Bomonti Kampüsünün 5. katında gerçekleşmiştir. Ayşe Lebriz Berkem’i tek kişilik performansıyla izliyoruz.

21 OCAK 2022 CUMA 20.30
KREUTZER SONAT (Versus Tiyatro)

Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini genç bir müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Pozdnışev’in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın ve erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor. Kayhan Berkin uyarlayıp yönettiği oyunda tek kişilik performansa imza atıyor.

22 OCAK 2022 CUMARTESİ 20.30
ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER (K! Kültüral Performing Arts)

K! Kültüral Performing Arts’ın üçüncü prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner, din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltme misyonunu taşıyor. Yakup Almelek’in kaleme aldığı Murat İpek’in uyarlayıp yönettiği oyunda Murat İpek, Emre Yetim ve İbrahim Cem Tek rol alıyor.

23 OCAK 2022 PAZAR 21.00
MADAM GİYOTİN (ONLINE / K! Kültüral Performing Arts)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devriminin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gougesnin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

24 OCAK 2022 PAZARTESİ 20.30
KUTU (Yeni Metin Yeni Tiyatro)

Aklına özgürlük düşüncesi takılan Erkek… Minicik fanusundan baktığında gördüğü Kadın’ı gönlünü eğlendirebileceği bir oyun parkı ve rengarenk plastik bir çiçek olarak görür. Erkeğin nefessiz olarak gördüğü her şey nefesini kesecek, gönlünü eğlendirirken salıncakların zinciri ayağına dolanacak, plastik çiçekler bir ok gibi Erkeği deşip içinden geçecektir. Erkek adaletle yüzleştirilecek, oyun parkında müebbet hapsine karar verilecektir.

25 OCAK 2022 SALI 20.30
ÖYLE ŞEYLER YALNIZCA FİLMLERDE OLUR (Echoes Sahne)

Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Samsun’dan Notting Hill’e uzanan, dürüst ve cesur bir büyüme ve kendini bulma hikâyesi. Bu eğlenceli anlatıda Pınar Göktaş, aşk filmlerindeki ‘mükemmel uyum’ fikriyle büyülenen ve ‘’hayatının aşkını’’ bulmaya karar veren bir kız çocuğunun aşkı arayışını, cinselliği keşfedişini, kendi çocukluğu ve gençliği boyunca yaşadığı romantik ilişkiler üzerinden; kişisel hikâyesini zaman zaman kurmaca ile destekleyerek anlatıyor.

26 OCAK 2022 ÇARŞAMBA 20.30
MADAM GİYOTİN (K! Kültüral Performing Arts)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devriminin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gougesnin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

27 OCAK 2022 PERŞEMBE 20.30
ÇEKMECEDEN YILDIZLARA (9:15)

Günümüz Küçükçekmecesinin varoşlarında hayallerini keşfetme ve o hayallere ulaşmanın yollarını bulmaya çalışan üç gencin varoşun çıkmaz karanlığına direnme çabası… “İnsanların bize bakışını hissedebiliyorum. Tam yanımızdan geçerken bir Zagor’a bakıyorlar bir bize bakıyorlar. Kıskanıyorlar biliyorum. Baba, ‘Ben gezdireyim mi?’ diyorum. ‘Yok’ diyor.” Halil Yağız Şanal’ın yazdığı Onur Gürçay’ın yönettiği oyunda Merve Güran, Şakir Güler ve Musa Can Pekcan rol alıyor.

28 OCAK 2022 CUMA 20.30
BERNARDA (Proje No2)

Federico Garcia Lorca’nın yazdığı Bernarda Alba’nın Evi adlı oyundan yola çıkılarak uyarlanmış Bernarda, tek kişilik bir oyun. Bernarda (Özge Arslan) ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturuyor. Arslan, otoritenin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi ve ayrımcı baskıyı ve 5 kadını aynı anda sahnede başarıyla canlandırıyor.

29 OCAK 2022 CUMARTESİ 20.30
MADAM GİYOTİN (K! Kültüral Performing Arts)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devriminin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gougesnin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

30 OCAK 2022 PAZAR 21.00
PARAVANLAR (ONLINE / K! Kültüral Performing Arts)

Batılı sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler, ölüler… Jean Genet’nin tiyatrosunun temelini oluşturan kimlik değiştirme, kendini maskeleme, gerçeğin yerine suretini geçirme, 1961 tarihli son tiyatro yapıtı Paravanlar’ın ana meseleleridir. Savaşın tam ortasında geçen karanlık bir karnaval diyebiliriz Paravanlar için. Hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnaval…

31 OCAK 2022 PAZARTESİ 20.30
GELİŞİNE VOLE

Havadan gelen topu yere inmeden kullanmak istediğimiz bir andayız. Topun gelişi bazen geç, bazen sert olabiliyor. Bu olağan gelişler için fizik kurallarına itiraz etmiyoruz fakat aynı top bazen falsolu ya da hileli olabiliyor. Her iki durumda da olasılıkların fazlalığıyla ilgili değil, topun adil gelişi ile ilgileniyoruz. Misal, erken gelen topu kalbe indirmiyoruz. Hadi bir hata edip indirdik diyelim, tüm fikri göğsümüzde ezmiyoruz. Maçın gidişatında stratejinin ve skorun her vakit değişeceğini bilerek oynuyoruz. Diyelim ki çok inandık, çok koştuk, çok yorulduk ama hep aynı yerdeyiz, o zaman da aynı takımda ısrar etmiyoruz. Bize inanmayan hiç kimse ile beraber koşmuyoruz. Çünkü futbol aptallara göre bir oyun değildir.

OYUNLAR İZLEYİCİNİN “BAKIŞ AÇISI” İLE KAYDEDİLİYOR

K! Kültüral Performing Arts tüm prodüksiyonları, disiplinlerarası bağları aktif tutarak sinematografik bir yaklaşımla kaydeder. Tiyatro prodüksiyonlarımız için deneyimli yayın ekipleri bize eşlik eder. Beşten fazla kameranın aktif olarak kayıtta tutulduğu prodüksiyonlardaki ana amaç izleyicinin bakış açısını” yakalamaktır. Bunun için video ekibi, akıştaki oyunu ustalıklı bir dijital yolla kayıt altına alırken, yüksek kaliteli bir seyir deneyimi için profesyonel bir yapıyla çalışır. Yapımlar, profesyonel ses ve video tasarımcılarıyla ortak çalışmalar yapılarak kaydedilir.

K! Kültüral Performing Arts, sezon boyunca hem online hem de fiziki olarak hibrit bir programla seyircisiyle buluşmayı sürdürecek ve COVID-19 güvenlik yönergelerini izleyecektir. Yapımlar hakkında ayrıntılı bilgi için kultural.com.tr/tur/oyunlar/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı