ETKİNLİKLER

Kağıthane Axis AVM’de kütüphane açıldı

İstanbul Kağıthane’de 25 Haziran günü sıradışı bir açılış vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Her AVM’ye Bir Kütüphane” projesi kapsamında edebiyat ve sanat içerikli etkinliklerden söyleşilere, imza günlerinden, atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak kütüphane Axis Kağıthane Alışveriş Merkezi’nde açıldı.

ÇOCUKLAR VE PROTOKOL BİR ARADA

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas’ın ev sahipliği yaptığı açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan,  Kağıthane Kaymakamı Mustafa Koç, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş ve vatandaşlar katıldı.

MEKÂN AVM’DEN PERSONEL BAKANLIKTAN

Törenin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, belediye başkanlığı geçmişi olan bir isim. Uzun yıllar Beyoğlu Belediye Başkanı olarak görev yapan Demircan, o dönemde gençlerin kütüphane alanlarına eksiklik duyduğunu gözlemlediğini ifade etti. Çalışacak, okuyacak yer arayan gençlerin ihtiyaçlarını dikkate aldıklarını söyleyen Demircan, “Türkiye’de 1300 tane kütüphane var. Hangi vilayete giderseniz gidin hepsi dolu. Gençlerimiz, çocuklarımız ders çalışacak alan arıyorlar. O nedenle kütüphaneye ihtiyacın varlığını sorgulamanın anlamı da yok. Bakanlık olarak, AVM’lere kütüphane açıyoruz ama mekânlarını, konseptlerini çizip geri kalanını AVM’lere veriyoruz. İçinin dekorasyonu dahil onlar karşılıyor. Buraya asla kira ödemiyoruz. Wifi, temizlik vs. gibi ücretlerini biz ödemiyoruz. Biz sadece kitaplarını ve kütüphanecisini koyuyoruz” dedi.

ELMAS: AVM YAŞAM VE KÜLTÜR MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas da, burada yaptığı konuşmada  AVM’nin aslında bir kentsel dönüşüm projesi olduğunu hatırlattı ve yaşam merkezi olarak 2011 yılında başlayan projenin, bu kütüphane ile yaşam ve kültür merkezine dönüştüğünü kaydetti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı