ETKİNLİKLERSERGİ

Kalyon Kültür Fotoğraf Sergisi – “Bir de Buradan Bak”

“Bir de Buradan Bak” Sergisi Kalyon Kültür’de Açılıyor
Kalyon Kültür’ün Her Yerde Sanat Derneği ile birlikte gerçekleştirdiği yeni sergisi “Bir De Buradan Bak”, 30 Ekim Cuma günü Nişantaşı Taş Konak’taki Kalyon Kültür binasında açılıyor.
Sergi, farklı yaşlardan ve etnik kökenlerden gelen,
çoğunluğu mülteci çocukların çektikleri analog fotoğraflara odaklanıyor.

Günümüz kültür ve sanat üretiminin geçmişle kurduğu bağlarla beslendiği, bir buluşma mekânı olarak yaşamına devam eden Kalyon Kültür, “Bir De Buradan Bak” sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Şirin (Yaş 16), Kobani

Mardin’de yaşayan yerli ve mülteci çocuklara sanatsal bir buluşma alanı sunma amacıyla kurulan Her Yerde Sanat Derneği, sirk sanatlarına odaklanan Sirkhane, müzikal çalışmalara odaklanan Müzikhane ve fotoğraf çalışmalarına odaklanan DARKROOM projelerini 2012’den beri sürdürüyor. “Bir De Buradan Bak” sergisi, fotoğrafçı Serbest Salih tarafından yürütülen DARKROOM projesinde farklı yaşlardan ve etnik kökenlerden gelen, çoğunluğu mülteci olan çocukların çektikleri analog fotoğraflara odaklanıyor.

Kalyon Kültür’ün tarihi binasının iki katına yayılan “Bir De Buradan Bak”, çocukluk dönemini ve çocukların bakışını yine çocukların gözünden, olduğu gibi sergi mekânına taşırken; izleyicilerine ev, yabancı, ortasında ve bir arada temaları üzerinden kurgulanan yeni bir deneyim alanı sunuyor.

Geçmişe ya da geleceğe gitmeden anda kalmayı en iyi çocukken beceririz. Zamanın en çocuksu hali şimdiki zamandır sanki. Bu büyülü aralıkta hayaller ve gerçekler kolaylıkla bir araya gelebilir. Çocukluğumuzdan kalan bir oyuncağın anılarımızdaki yeri, henüz küçükken duyduğumuz bir şarkı, aynada kendimizi gördüğümüz bir an ve belki bir rüya gibi başını sonunu hatırlayamadığımız parça parça anların hepsi kağıt üzerinde anlam bakımından eşitlenirken, her birimiz için bambaşka anlamları yüklenirler. Kalabalıkların ortasında ama biriciktirler.

Küratörlüğünü Sezgi Abalı ve Sinan Eren Erk’in üstlendiği “Bir De Buradan Bak”, 30 Ekim 2020 ile 3 Ocak 2021 tarihleri arasında, Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 saatleri arasında Kalyon Kültür’de gezilebilir.

Zeynep (Yaş 12), Mardin

Kalyon Kültür
Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. Taş Konak 6B
Şişli/İstanbul

Ana Görsel: İbrahim (Yaş 13), Kamışlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu