ETKİNLİKLER

Karma Resim, Heykel ve Seramik Sergisi | Boğazın En Güzel Kadını

‘BOĞAZIN EN GÜZEL KADINI’
GRUP RESİM , HEYKEL VE SERAMİK SERGİSİ
BOĞAZDA BİR TEKNEDE YAPILACAK OLAN İLK SERGİ…

BOĞAZIN EN GÜZEL KADINI  olarak isimlendirilen sergi 6- 14 mart tarihleri arasında Sinanbey 2 teknesinin sponsorluğunda izleyicilerin beğenisine sunulacaktır.

İstanbul’ un muhteşem güzelliğini bir gerdanlık gibi taşıyan ve yerli , yabancı tüm misafirlerin olağanüstü güzelliği karşısında büyülenmekten kendilerini alamadığı ,tek kelime ile ifade etmek gerekirse Boğaziçi , çok ilginç  bir sergi ile resim , haykel ve seramik sanatcılarını birleştirerek son yılların en ilgi çekici sergisine ev sahipliği yapacak.
Bizanslılara göre dünyanın kolyesi, iki kıtayı birbirine bağlayan eşsiz bir güzellik, gönülleri kavuran bir aşk ateşi, şairlerin ilham kaynağı, her saat değişen renkleriyle ve zerafetiyle kendi kendine bir sanat eseri olan Boğaz , nostaljik çağrışımlara yol açacak bir şekilde , BOĞAZI EN GÜZEL KADIN’ını sergileyecek.
Bir ilk olarak sanatçılar Aşiyan‘da yer alan Sinanbey 2  teknesinde eserlerini sergileyecekler. Hatıralarda kalan kadın silüetlerinden en çağdaş yorumlara kadar pek çok sanat yapıtı bu sergide izleyicilere sunulacak.
 Yunan mitolojisine göre Boğaz adını tanrıların tanrısı Zeus’un gözdesi rahibe İO ‘ dan alıyor.Rahibe İO ‘ ya aşık olan Zeus onu elde etmek için tüm yolları deniyor. Fakat bu çapkın uğraşıları kıskanç karısı Hera’ nın gözünden kaçmıyor. Hera’ nın gazabından korumak için İO ‘ yu ineğe çeviren Zeus, yine de onu korumakta yeterli olamadığını farkediyor. Hera bir at sineği yollayarak İO ‘ yu avlamaya çalışıyor. İo’da at sineğinden kurtulmak için dünyayı dolaşmaya başlıyor.Asya’ dan Avrupa’ ya geçerken çok sevdiği Boğaz’ a ismini veriyor.
( Bosphorus inek geçidi , demek.)
Boğaza ismini veren İo sonra Mısır’ a kadar yolculuğuna devam ediyor. Mısır’ a ulaşan İo yeniden güzeller güzeli bir kadına dönüşüyor ve Zeus’ un aşk oyunlarına karşılık veriyor.Böylece bu güzel mitolojik masal mutlu sonla bitiyor.
Biz de tüm sanat severleri çok mutlu edecek bu sergiye davet ediyoruz.
Sergi süresi- 6-14 Mart
Açılış Kokteyli 6 Mart 2016
Saat 16.00-18.00
YER-AŞİYAN – Sinanbey 2 teknesi
İletişim için, Nihal Güres-0532 251 37 99
Aysegül Bayraktar
12593653_1676949602545876_2162027455591355158_o

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı