ETKİNLİKLERSERGİ

Karşı Sanat Çalışmaları Karma Sergi – ”Özgürlüğün Sesi”

Uzun yıllardır politik mahpuslarla dayanışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan Redfotoğraf Grubu’nun hazırladığı ‘Özgürlüğün Sesi’ projesi, içlerinde yazar ve şairlerin de yer aldığı 50 mahpus ile farklı coğrafyalarda yaşayan 50 fotoğrafçının özgürlük imgelerinin buluşması sağladı.

Daha önce de Görülmüştür Kolektifi ve Redfotoğraf Grubunun birlikte hazırladığı “İçeriden Dışarı – Dışarıdan İçeri Fotoğraf Köprüsü” ile “Düşler Tutsak Edilemez” adlı sergilerle kamuoyunun dikkati hapishanelerde “Tecride Rağmen Üreten” tutuklu ve hükümlülere, onların yaşadıkları hak ihlallerine çekilmişti. Sergiler Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok kentinde ziyarete açıldı.  Bu kez “Özgürlüğün Sesi” projesi ile farklı hapishanelerde kalan 50 politik mahpusa ulaşılıp onlardan özgürlüğü betimlemeleri istendi.

Mahpuslar; özgürlük kavramını yeni boyutlara taşıyan, bu güne kadar duymadığımız, okumadığımız imgelerle taçlandıran, hayranlık uyandıran betimlemeleriyle yaşama ve özgürlüğe dair umutlu olduklarını şiir, aforizma, deneme ya da minimal öykü ile haykırdılar.

Aylar süren çabalar sonucu alınan 50 mektup; belgesel, haber, sokak fotoğrafçılığı gibi farklı alanlarda üreten / çalışan 50 ayrı fotoğrafçıya dağıtıldı. Fotoğrafçılar mahpusların özgürlük imgesini, kendi yorumlarını da katarak görünür kılmayı başardılar.

”Özgürlüğün Sesi” sergisini Karşı Sanat Çalışmaları’nda 10 Eylül – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında ziyare edebilirsiniz.

Açılış:
10 Eylül 2020
Saat: 17:00

Karşı Sanat Çalışmaları
İstiklal Caddesi Aznavur Pasajı No:108 Kat:6
Beyoğlu / İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı