RESİMSANATTAN

Kemal Urgenç’in “Epeskiler” Resim Sergisi açıldı

Beşiktaş Belediyesi Sanat Galerisi’nde Karikatürist Kemal Urgenç’ in kişisel resim sergisi, 15 Ocak 2018 Pazartesi saat:18.00’ de açıldı. Açılışta sanat ve basın dünyasından bir çok ad Urgenç’i yalnız bırakmadı.

Urgenç, sergisi ve çalışmaları ile ilgili bize bilgiler verdi:

 

Epeskiler’ başlıklı yağlıboya resim sergisinde sanatçının 35’e yakın eseri sergileniyor. Sergi, 28 Ocak 2018’e kadar açık kalacak.

Açılışta ayrıca tiyatro sanatçısı Yaşar N. Eyüboğlu’nun canlı performans gösterisi ilgiyle izlendi.

Tarihin Akışını Değiştiren Şehir

Dor şehri Megara’dan Kral Byzas’tan bu yana farklı isimlerle gelen, Byzantion’ dan Nova Roma’ya , Konstantinopolis ‘ten Konstantiniyye ve Stanpoli’den Dersaadet, İstanbul’a değin yedi tepeli şehrin hayalleri, umutları ve yaşamışlıkları ile karşımızda duruyor. Birçok medeniyetin keşistiği medeniyetler diyarı, bu şehirde bir mozaik zenginliği içinde bir aradalığın renk armonisi içindeyiz.

Ancak bu noktada Epeskiler, tarihi bir yolculuk, tarih – mekan ilişkisi içinde yeniyle, eskinin deneyimini, birikimini, değişimini, anlatan bir bakış açısı sunuyor. Yeninin ilerleyişi ve gücü zihnimize yayılıyor. Eskinin yeniyle karşılıklı sorgulaması, birbirlerinin etkileşimleriyle oluşan dönüşümün tarihsel arka planı ile bize başka farkındalıklar gösteriyor.

Eskitilen bir şehrin, yıpratılmış bir kültürün rengini kaybetmemesi için sergi bizlere düşünceler, duygular, dokunuşlar öneriyor. Eski mekan, yeni mekan değişiminde, lekeler, desenler, konturlarla yaşamımızda yakalamamız gereken güzellikleri ve kokusunu hatırlatıyor. Bir vapurun arkasından dökülen damlalar, bir köprüde rastladığımız çiçekçi, bize tarihsel perspektifte zengin bir bahçe sunuyor

Beşiktaş Belediyesi Sanat Galerisi

Nispetiye Mah, Aytar Cad. Başlık Sk. No:1 Levent-İstanbul

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı