RESİMSANATTAN

Kervansarayların ruhu canlanmaya devam ediyor!

Uzun yıllar Anadolu kervansaraylarını araştıran, onların çığlıklarını tuvallerine aktaran Ressam Pınar Kanber’in ‘Geçiş’ isimli solo sergisi Pinelo Art Gallery’de açıldı.

Kervansarayların ilgi bekleyen, hüzünlü çığlıklarını uzun soluklu bir araştırma neticesinde yıllardır tuvallerine aktarıp açtığı sergilerle sanatseverlerle buluşturan Pınar Kanber‘in ‘Geçiş’ başlıklı sergisi Pinelo Art Gallery‘de açıldı. Kaderine terkedilmiş kervansarayların varlığını sanatıyla dile getirmeye çalışan Pınar Kanber, kervansarayların yok olmaya mahkum olması, taşlarının kullanılmak için yıkılmaları, ortalarından yolların geçmesi ve bir çoğunun tamamen tahrip edilmesine tepkisini onları hatırlatmak amacıyla yıllardır tuvallerine aktarıyor.

Daha önceki sergilerinde kervansarayların kapıları ve Selçuklu Mimarisi‘nde bir bezeme çeşidi mukarnaslarını konu alan Kanber, bu sergide de bu eserlerinin yanısıra son dönem işlerine eklediği motif ve bezemelerle bir kez daha kervansarayları farklı yönleriyle sanatseverlerin beğenisine sundu. Kervanların Anadolu’dan geçerken kervansaraylarda konakladıklarını ve bu sergide bu yönlerini de vurgulamaya çalıştığını belirten Sanatçı, serginin isminin Anadolu’nun coğrafi konumu nedeni ile her zaman bir geçit ve köprü görevi olmasından ötürü ‘Geçiş’ olduğunu söyledi.

Kervansarayların mimari formlarının evrensel barış ve birliğe katkı sunacağı inancıyla onları yaşatmayı amaç edinmiş bir sanatçının ‘Geçiş’ başlıklı bu sergisini 10 Şubat 2019 tarihine kadar Pinelo Art Gallery‘de izleyebilirsiniz.

Pinelo Art Gallery
Halaskargazi Cad. Alyanak Apt. No.16 Kat:2 D:4 
Şişli / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu